2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2007

29.5.2018

Setkání v Kučerově 5. 5. 2018

Dne 5. 5. 2018 se uskutečnilo v Kučerově (na Vyškovsku) v sále místní restaurace setkání volyňských Čechů, jejich potomků a přátel u příležitosti letošního 100. výročí republiky. Setkání se zúčastnili členové a hosté ze všech koutů republiky, hosté přijeli z Litoměřic, Prahy, Brna a z dalších míst republiky. Od 12.30 probíhala prezence, následovalo přivítání hostů, prezentace aktivit spolu SČVP, výstavy k historii volyňských Čechů, dále měla proslov předsedkyně spolku paní Mgr. Dagmar Martínková, nechyběl výborný oběd a další pohoštění. Organizačně byl zajištěn 1. historický košt ovocných pálenek, degustace proběhla za vydatného přihlížení diváků, po vyhlášení vítězných pálenek probíhala večerní zábava, kde k tanci i poslechu nám hrála kapela Kučerů. Součástí byla i tombola, mnoho hostů si odneslo něco na památku. Setkání mělo úžasnou atmosféru, hosté se dobře bavili, zde je nutno poděkovat všem organizátorům za výborné přijetí a organizaci setkání.

18.5.2018

Prof. Jaroslav Vaculík nositel ceny Rudolfa Medka

Dne 16. 05. 2018 v Zrcadlové Kapli pražského Klementina se konala 10. ceremonie vručení ceny Rudolfa Medka (1810-1940) – českého legionáře, dramaturga, prozaika. Toto prestižní ocenění bylo uděleno prof. Jaroslavu Vaculíkovi, čestnému členu Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel za jeho badatelskou činnost, jejímž klíčovým zaměřením je problematika volyňských Čechů. Zájem o volyňské Čechy vznikl u Jaroslava Vaculíka ještě v dětství, když poprvé poznal život krajanů-reemigrantů, které po 2. světové válce osídlovali pohraniční oblasti České republiky. Tento zájem ve velké míře ovlivnil jeho budoucí vědeckou činnost, kterou iniciovala jeho diplomová práce jako studenta pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jméno prof. Jaroslava Vaculíka, který dnes působí na Masarykové univerzitě v Brně, je známo všem volyňským Čechům, především díky jeho fundamentálnímu dílu: knize Dějiny volyňských Čechů (díl 1. – 3., české vydání bylo realizováno roku 1997 -2001, ukrajinský překlad – roku 2013).

Výzkum české diaspory nezůstal omezen jen územím Ukrajiny, své znalosti prof. J. Vaculík zhodnotil v syntetizujících pracích České menšiny v Evropě a ve světě (2009) či Nástin českých a slovenských přeshraničních migrací v meziválečném období (2010) apod.

Příslušné laudatio o prof. J. Vaculíkovi na ceremonie pronesl vedoucí katedry historie Pedagogické fakulty Masarykové univerzity Mgr. Jiří Mihola, Ph.D.

Čerstvému nositeli ceny R. Medka jménem Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel pogratuloval a poděkoval za jeho práci ve prospěch sdružení jeho místopředseda doc. Boris Iljuk, CSc.

Celou akci doprovázela Vladivvojna La Chia se svou kapelou.

Po ukončení ceremonie při pohoštění organizovaném Národní knihovnou ČR –Slovanskou knihovnou a spolkem Ruska tradice se uskutečnila neformální komunikace představitelů našeho sdružení s panem prof. Jaroslavem Vaculíkem.

ib

16.5.2018

Vernisáž výstavy Tvorba našich krajanů, Pardubice. 11. 05. 2018

Výstava je věnována 100výročí vzniku samostatného Československa, organizátoři: Rada černobylských a novodobých reemigrantů SČVP a Natura park Pardubice, záštitu výstavce udělil primátor města Ing. Martin Charvát. Výstava potrvá do 12. června 2018.

Na této výstavě mate možnost se seznámit jak s některými manuálními výrobky 50-60 let z české vesnice Malá Zubovščina rovněž s moderní tvorbou krajanů-reemigrantů post-černobylské a novodobé vlny návratu a také etnických Čechů, žijících na Žitomírsku ve východní části Volyně.

Hlavní koordinátor výstavy doc. Boris Iljuk,CSc. uvítal na vernisáži čestné hosté: první místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky paní Mgr. Miluší Horskou, tajemníka magistrátu statutárního města Pardubice pana Mgr. Michala Zitka, předsedu Svazu bojovníků za svobodu Ing. Jaroslava Vodičku a hosté z Ukrajiny – delegaci Žitomírského spolku volyňských Čechů a jeho předsedkyni paní prof. Ludmilu Čiževskou. V sestavě delegace byl i folklorní soubor, jehož vystoupení na vernisáži bylo nadšeně přijato.

Fotoreportáž z vernisáže Borise Gabriela

16.5.2018

Výstava a přednáška: Návraty volyňských Čechů


7.5.2018

Pozvánka


3.5.2018

Pozvánka


3.5.2018

Výstava


18.4.2018

Letní tábor volyňských Čechů a jejich potomků 23.-29.7.2017, Raspenava

Místo: farní areál Betanie v Raspenavě (toho se nelekejte, pana farář je prý kamarád i s nevěřícími)

Vybavení: dvě ložnice (21+16 osob), sociální zařízení (3 sprchy+4 toalety), kuchyňka s jídelnou, prostorný dvůr. Cena tábora zahrnuje ubytování a stravu po celý den:
-1200.-Kč dítě do 15 let
-1440.-kč dospělá osoba (či asistent)
Cena vychází pouze z nákladů. Zálohu 500.-kč je nutné zaplatit do konce června. Další aktivity pro děti jako maškarní, výtvarné tvoření, sportovní aktivity, ceny za soutěže, vstupné do zámku apod. zajišťuje Sdružení a případní sponzoři.

Čím se určitě vybavit: jsou zde k dispozici pouze postele – takže buď komplet povlečení, přikrývku a peřinku, nebo kdo je kamarád se spacákem-stačí. Hygienické potřeby, určitě toliko ponožek - co je dnů, teplé oblečení k táboráku, masku na maškarní, plavky, ručník a opalovací krém, možná bude dobrý i repelent proti komárům, sportovní oblečení a pohodlné boty, přezůvky, kšiltovku či klobouček proti úpalu a hlavně dobrou náladu! Ostatní jako počet triček apod. je na uvážení rodičů, či vysílatelů na tábor. Pokud hrajete na nějaký hudební nástroj-určitě s sebou a taky zpěvník ať se ostatní taky naučí něco nového.
PS: dítě do 6 let musí mít určitě dospělý doprovod!
Jakmile se přihlásíte, pošleme vám ještě potřebné formuláře k vyplnění a číslo účtu pro zaslání zálohy.

Co bude na programu: protože se Raspenava nachází v prostoru krásné přírody určitě vyrazíme na nějakou vycházku do okolí. Také navštívíme zámek Frýdlant a za odměnu, že jsme to na prohlídce vydrželi si dáme zmrzlinu. Pokud to počasí dovolí, budeme se koupat a za jakéhokoliv počasí budeme hledat poklad. Večery budeme trávit buď v posteli, nebo u táboráku či na stezce odvahy. Trošku budeme výtvarně tvořit a povídat si o tom jaké to bylo na Volyni, zasportujeme si a možná něco vyhrajete. A něco bude překvapení…
Věříme, že navážeme přátelství nejen s místními, ale hlavně mezi sebou a třeba ještě objevíme další roviny vztahů v rámci své rodiny.

Na všechny účastníky se těší Dáša Martinková (nejen předsedkyně Sdružení, ale taky dobrovolný hasič, bývalá učitelka a vedoucí táborů, historička, vypravěčka – v jedné osobě)

16.4.2018

Pozvánka na setkání Kvasilováků,

jejich potomků a přátel, které se bude konat v Liběšicích u Žatce v sobotu 9.června 2018. Sraz účastníků u pomníku padlých občanů Kvasilova a okolí v 11 hodin. Po pietním aktu, se přemístíme do místní restaurace na pohoštění a přátelské posezení. Zveme všechny žijící Kvasilováky, jejich děti, vnuky, přátele a další zájemce o toto setkání. Na občerstvení a organizační výdaje bude vybírán na místě poplatek 170 Kč. Vzhledem k zajištění občerstvení, které je nutno předem objednat, přihlaste se co nejdříve na telefonu: Anna Hlaváčková Žatec, mobil 604 348 759, Zdeňka Hlaváčková Liběšice, tel. 415 725 157. Volejte po 19 hodině. V případě, že se přihlásíte a nebudete se moci z vážných důvodů zúčastnit, tak se prosím včas odhlaste. Děkujeme za pochopení. Srdečně zveme. Organizační výbor.

5.4.2018

Pozvánka

SDRUŽENÍ ČECHŮ Z VOLYNĚ A JEJICH PŘÁTEL, z.s.
Vás srdečně zve na setkání
volyňských Čechů, jejich potomků a přátel
u příležitosti letošního 100. výročí republiky,
které se bude konat v Kučerově (na Vyškovsku) v sále místní restaurace dne 5. května 2018 od 13.hod.

Na programu setkání bude:

Od 12.30 prezence, v 13.hodin zahájení a přivítání hostů, prezentace aktivit spolku SČVP, pozdní společný oběd, výstavy k historii volyňských Čechů – slovo k historii, prodej knih s tématikou týkající se volyňských Čechů, košt ovocných pálenek (podmínka přihlášení do koštu je 0,5l vzorku tekutiny). Odpolední raut.
Kolem 17. hodiny možnost vycházky za historií Kučerova. Od 19. hodiny „Společenský večer“ za doprovodu hudební skupiny „Kučerů“ přístupný i pro širokou veřejnost. Předpokládané ukončení asi v 1.00 hodin. V průběhu večera TOMBOLA.

Poplatek na setkání 200.-kč bude vybírán při prezenci. V ceně je oběd a odpolední raut.

Na všechny účastníky se těší organizující region Vyškov a předsedkyně SČVP Dagmar Martinková


26.3.2018

Pocta Josefu Holcovi

Když jsem poprvé přijela do Žatce na setkání volyňských Čechů a ptala se po rodácích z Novin Českých, poznala jsem Josefa Holce. On se mě naprosto bezprostředně ujal jako „noviňáka“ a postaral se o to, abych poznala další rodáky z Novin. Tak jsem díky Pepíčkovi poznávala vrstevníky mé babičky a dědy. Vyprávěl mi o životě na Volyni a tak mi trochu vynahradil, co jsem nestihla u vlastní babičky. I proto jsem si k Pepíčkovi utvořila blízký vztah a je mi velkou ctí napsat na jeho počest nekrolog.

Josef Holec se narodil 28.11.1918 v Českém Straklově. Narodil se do neklidné doby, kdy bylo Rusko v rozvratu, zuřila občanská válka a po českých vesnicích se potulovaly bandy demobilizovaných ruských vojáků včetně samozvaných prosazovatelů nové bolševické moci. Jak rád Josef vyprávěl, už tehdy jako malé miminko v náručí maminky byl postaven do očí smrti, když je chtěl zastřelit jeden z rabujících banditů. O nic klidnější však nebyla ani léta následující, tolik typická pro život na Volyni.

Jeho rodina se pak přestěhovala do Českého Závidova a nakonec v 30. letech do Novin Českých, kde se stali spolumajitelé mlýna. Ten jim však na konci třicátých let shořel. Ve vesnici měla také rodina Holcových obchod. To už patřila Volyň pod Polsko a tak Josef nastoupil povinnou vojenskou službu do polské armády. Bylo to na prahu války. Než stačil ukončit vojenský výcvik, bylo Polsko napadeno a obsazeno jak Němci tak Sověty. Josef Holec se vrátil domů, na Volyň, jejíž území nyní připadlo Sovětského svazu. Proto byl nedlouho na to povolán na výcvik do sovětské armády. Po překvapujícím napadení SSSR německými vojsky se dostal Josef do německého zajetí, odkud mu pomohl utéci německý voják, pocházející z Čech. Zapojil se do činnosti ilegální odbojové organizace Blaník a posléze na jaře 1944 vstoupil do československé armády. Zde pracoval na štábu dělostřelectva. Při Karpatsko-dukelské operaci, ve Vyšném Komárniku byl raněn střepinou do hlavy. Jakmile se uzdravil vrátil se na frontu a pokračoval v bojové cestě armádního sboru až na Moravu, kde je zastihlo ukončení války. Demobilizován byl v Žatci, kde se také usadil v blízké vesnici Tvršice. V době převzetí moci komunisty se zapojil do ilegální protikomunistické organizace, která byla díky agentovi Stb odhalena a Josef Holec byl odsouzen na 18 měsíců vězení s výkonem trestu v nechvalně známých uranových dolech v Jáchymově. Po odpykání trestu se přestěhoval do Žatce, oženil se a narodil se mu jediný syn Pavel. Bohužel manželství se Josefovi rozpadlo a tak zůstal sám v Žatci. Zde pracoval jako účetní.

Po sametové revoluci a po vzniku Sdružení Čechů z Volyně se stalo jeho širší rodinou sdružení a také baptistická náboženská komunita v Žatci. Byl velmi aktivním členem sdružení, účastnil se každého setkání s tím, že na jeho bedrech také ležela distribuce knih vydávaných sdružením. Vždy vše velmi pečlivě vedl a účtoval. Každý si jej pamatuje jako mírného ochotného človíčka. Vzpomínám, jak při jídle, o které se vždy ochotně rozdělil, vyprávěl, že válka jej naučila neodmítnout žádné jídlo a také se snažil nikdy nic nevyhodit. Poslední leta svého života dožil u svého syna Pavla v Petrově nad Desnou.

Zemřel tiše dne 17. března 2018.

Dagmar Martinková

15.3.2018

Pozvánka region LITOMĚŘICE

Výbor regionu Litoměřice srdečně zve své členy a jejich přátele na pravidelnou Výroční členskou schůzi, která se bude konat

v sobotu dne 24. března 2018 od 10,00 hodin

v sále hotelu Koliba. Na schůzi budete mít m.j. možnost uhradit i členský příspěvek na rok 2018. Oběd a pohoštění 120 Kč. Informujte prosím i své známé o tomto termínu. Zároveň se omlouváme za chybné datum VČS v minulém Zpravodaji.

Srdečně Vás všechny zvou za výbor regionu

Miroslav Kučera, předseda a Daniela Zelenková, jednatelka

12.3.2018

Pozvánka region BRNO

Výbor regionu Brno srdečně zve všechny své členy, krajany a přátele na jarní setkání dne 16. 3. 2018 od 13 hodin, na již známé místo do Centra pro válečné veterány, Dobrovského 27c, Brno. Vchod z boku od koupaliště.
Trasa MHD Brno od hlavního nádraží: tramvaj č. 12 směr Technologický park, zastávka Dobrovského, po výstupu z tramvaje jdete podél koupaliště, je po pravé straně, na konci zahnete doprava asi 100 m, až dojdete ke Komunitnímu centru pro válečné veterány, od tramvaje je to celkem cca 300 m.

Za region Jan Pavlica

12.3.2018

Oznámení

Vážení krajané,
dnes došla smutná zpráva: zemřel bývalý zmocněnec vlády ČSCR pro přesídlení krajanů z oblastí postižené černobylskou havárii a dlouhodobý ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR PhDr. Tomáš Haišman. Jménem Rady černobylských a novodobých reemigrantů SČVP vyjadřuji upřímnou soustrast rodině a blízkým pana doktora.

Doc. Boris Iljuk,CSc., předseda Rady černobylských a novodobých reemigrantů a místopředseda SČVP

19.2.2018

Krvavé jahody


9.2.2018

DŮLEŽITÁ INFORMACE :

Pro členy sdružení, kteří chtějí poslat medailonky o konkrétních osobách, volyňských Češích, vojácích z období 1. a 2. světové války a nemají možnost komunikovat pomocí výpočetní techniky, tj. nemají ani počítač, ani email adresu, je následující možnost:
Příspěvky napsat a poslat poštou na adresu:

Paní
Mgr. Dagmar Martinková
Bohdalice 7
683 41

7.2.2018

Jubilanti region Brno

V únoru oslavují:
97 let Emilie Urbanová z Novostavců nyní Svitavy, 88 let Mgr. Stanislava Kounková
roz. Vedralová z Budky Hlubinské nyní Pohořelice, 86 let Ing. Miroslav Němec z Lublinu nyní Brno
a 81 let Viktor Haken ze Sklíně nyní Moravský Krumlov.

Všem jubilantům přejeme pevné zdraví a životní pohodu do dalších let.

Za region Jan Pavlica

5.2.2018

Nekrolog - první předseda Sdružení

Dne 27.1.2018 zemřel tiše v péči rodiny čestný člen našeho sdružení, jeho spoluzakladatel a jeho první předseda Prof.Ing. Miloslav Šatava, CSc. Pocházel z malé vesnice Buršovky. Jako patnácti a půl letý se dvěma bratry narukoval do Svobodovy armády. V boji o Dukelský průsmyk byl těžce zraněn. Amputaci nohy odvrátili zkušení lékaři až ve vojenské nemocnici v Gruzii. Po absolvování Vysoké školy zemědělské a lesního inženýrství působil na VŠ, Ministerstvu školství, ve Výzkumných ústavech aj. V novodobých podmínkách se aktivně podílel též na činnosti ČsOL jako veterán 2.světové války.

Upřimnou soustrast za region Praha Ing. Ludvík Engel a za celé SČVP celostátní předsedkyně Mgr. Dagmar Martinková

5.2.2018

POZVÁNKA

Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel - Litoměřice p.s.

POZVÁNKA

na 5. Reprezentační ples volyňských Čechů a jejich přátel, který se bude konat ve velkém sále hotelu Koliba v Litoměřicích

v sobotu dne 17. února 2018 od 20,00 hodin

Srdečně zveme naše členy a jejich přátele z Čech a Moravy, kterým bude k tanci a poslechu hrát oblíbená skupina KADET Ing. Antonína Kučery. Nebude chybět ani bohatá tombola. Vstupné 150,-- Kč. Ubytování je možné zajistit v ceně 200 Kč za noc přímo v hotelu Koliba na čísle telefonu 416 732 861, nebo mailem. koliba@post.cz.

Těšíme se na Vás.

Miroslav Kučera, předseda regionu Litoměřice

Vstupenky je možné zakoupit, případně objednat u:

– předsedy Miroslava Kučery na Kolibě v Litoměřicích, č.tel. 777165898
– jednatelky Daniely Zelenkové, tel. 723326841

2.2.2018

Tvorba krajanů

Vážení krajané,
v souvislostí s 100. výročím Československa - Rada černobylských a novodobých reemigrantů ve spolupráci s magistrátem města Pardubice připravuje výstavu „Tvorba krajanů“ (malba, fotografie, rukodělné výrobky apod.), která se bude konat v Pardubicích v květnu 2018. Rád bych Vás požádal o poskytnutí exponátů k této výstavě. Svoje návrhy exponátů (jde o jejich fotografie) pošlete jako přílohu na email: boris.iljuk@gmail.com) do 25. února 2018. Po zhodnocení zaslaných návrhů organizačním týmem budete vyzváni k odeslání originálů exponátů. Po ukončení výstavy zaslané materiály budou vráceny majitelům. Ke každému navrhovanému exponátu přiložte popisek (autor, název, místo vytvoření apod.)

Jménem realizačního týmu
Doc.Boris Iljuk,CSc., místopředseda SŠVP a předseda Rady černobylských a novodobých reemigrantů

18.1.2018

MEDAILONKY – ÚČASTNÍCI 1. A 2. SV. VÁLKY - VOJÁCI

Vážení čtenáři, členové Sdružení, přátelé,

z důvodu přípravy nové publikace sbíráme medailonky o konkrétních osobách, volyňských Češích, vojácích z období 1. a 2. světové války. Pokud máte nebo jste měli v rodině nebo blízkém okolí člověka, jehož medailonek byste nám chtěli poskytnout, byli bychom vám velmi vděční. Medailonek by měl obsahovat jméno a příjmení, odkud daná osoba pocházela, pokud možno datum narození a krátký životní příběh, zejména působení v době 1. nebo 2. světové války. Uvítáme medailonek doplněný o fotografii. My jsme pak schopni medailonek doplnit o údaje z oficiálních databází. Medailonky prosím zasílejte na e-mailovou adresu předsedkyně Sdružení Mgr. Dagmar Martinkové: volynsti.cesi@gmail.com. Předem děkujeme a těšíme se na zajímavé příběhy.

Za Sdružení Mgr. Dagmar Martinková, předsedkyně

3.1.2018

PF 2018


18.12.2017

SETKÁNÍ REGIONU BRNO 13. 10. 2017

V pátek 13. 10. 2017 jsme se sešli nově v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně na ulici Dobrovského 27c. Byli jsme zde velmi mile překvapeni nejen prostorami, ale také ochotou a vstřícností místních zaměstnanců. K dispozici jsme měli všechny konferenční prostory s možností přípravy malého občerstvení ve vybavené kuchyňce. Za to patří velký dík všem a nejvíce naší předsedkyni Dáše Martinkové. Sama měla pro nás zajímavou přednášku z historie volyňských Čechů. Setkání proběhlo do pozdního odpoledne, protože jsme mohli prezentovat členům sdružení přímo z našich webových stránek, což pro mnohé byly nové informace. Příští setkání plánujeme opět na jaře na stejné adrese.

18.12.2017

POZVÁNKA NA PŘEDNÁŠKU A VÝSTAVU18.12.2017

Konference „Bojové tradice našich předků … a jak dál?“, která se konala v Praze dne 22.11.2017

Při příležitosti 70 let od největší vlny emigrace se v konferenčním sále Domu armády (DAP) v Praze-Dejvicích konala 22. listopadu 2017 konference Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel (SČVP) na téma „Bojové tradice našich předků … a jak dál?“. Konference byla určena jak pro volyňské rodáky a jejich potomky, tak obecně pro historiky, novináře a hosty.

Její nové pojetí oproti konferencím předchozím se ukázalo jako vhodné - snížením počtu a délek přednášek byl vytvořen dostatečný prostor pro diskusi (jak veřejnou, tak i ve skupinkách při přestávkách na občerstvení a při hledání nových kontaktů (příbuzenských či přátelských).

Po přivítání účastníků konference předsedkyně našeho Sdružení předala spisovateli, historikovi a publicistovi PhDr. Karlu Richterovi, CSc. dekret o udělení čestného členství v SČVP za dlouholeté příspěvky k historii volyňských Čechů.

Následovaly dva bloky přednášek, doplněné diskusemi účastníků konference:
- Ing. Ludvík Engel: Statistické údaje účasti Volyňáků v zahraničním odboji,
- Mgr, Dagmar Martinková: Volyňští v 1. světové válce,
- PaeDr. Jaroslav Moravec: Návrat 1947 a proměny volyňského Češství,
- Jiřina Kolářová: Moje cesty na Ukrajinu od roku 1968,
- Mgr. Veronika Beranská, PhD.: 70.výročí reemigrace volyňských Čechů a 25.výročí návratu černobylských krajanů
- Vladimír Turek: Malá Zubovština a obě války.

Účastníci konference také uctili památku zahraničních vojáků, padlých ve 2. světové válce u nového památníku na Vítězném náměstí. Po krátkém proslovu předsedkyně Sdružení a položení věnce si všichni společně zazpívali československou státní hymnu. Konference se zúčastnila mj. i novinářka z ČTK. Součástí byl tradičně i prodej knih a triček za režijní ceny.

I když nebyly všechny cíle konference splněny (v rámci diskuse „u kulatého stolu“ např. nezazněly názory účastníků na otázku „jak dál se Sdružením, jehož členská základna vzhledem k rostoucímu věku jeho členů ubývá“), vyzněla tato akce pozitivně a přinesla další náměty pro příští období.

Milan Košťál

1.11.2017

POZVÁNKA NA PŘEDNÁŠKU31.10.2017

OZNÁMENÍ

9.10.2017 jsme se rozloučili s posledním veteránem 2 sv.války z naší obce Libiny, 94 letým Vláďou Schovánkem,pocházel z Podlísek, odešel v plné duševní svěžesti.

31.10.2017

OZNÁMENÍ

Region Žatec – Podbořany

Na konferenčně – společenské setkání „Bojové tradice našich předků“ v sále Domu armády v Praze Dejvicích ve středu 22. listopadu 2017 máme zajištěn autobus.

Odjezd z PODBOŘAN v 7:00 hodin od restaurace „U růže“, v 7:25 od kanceláře v Tolstého ulici, v 7:30 od Zvonu, v 7:35 od Moskvy, z LOUN v 8:00 hodin od Luny, v 8:05 Osvoboditelů.

Zájemci se přihlásí vždy v pondělí od 10:00 do 12:00 hodin osobně v kanceláři v Tolstého ulici nebo na telefonu 415 710 734.

Příspěvek na dopravu ve výši 100 Kč na osobu bude vybírán v autobusu. Občerstvení zajištěno bezplatně. Srdečně zveme členy a jejich rodinné příslušníky.

Výbor regionu

Pražský region – oznámení – POZOR ZMĚNA TERMÍNU SCHŮZKY PRAŽSKÉHO REGIONU

Pravidelná schůzka pražského regionu se přesouvá z 29. 11. 2017 na 22. 11. 2017 a bude se konat po konferenci s tématem "Bojové tradice našich předků" v sále Domu armády v Praze - Dejvicích, Vítězné náměstí 4, metro-stanice Dejvická, vchod z ulice Buzulucká (pravý bok budovy). Společné setkání začíná v 10,00 hodin.

Příští schůzka pražského regionu bude 31. 1. 2018 v Legiích.

Za pražský region Ing. Ludvík Engel

26.10.2017

POZVÁNKA

Vážení přátelé

Srdečně Vás i Vaše blízké zveme na společné setkání Volyňských Čechů a jejich přátel našeho regionu, které se uskuteční v neděli 12. listopadu 2017 od 15 hod. v Městském kulturním zařízení v Uničově (budova kina – Moravské nám.).

Během setkání lze zaplatit členské příspěvky 200,- Kč na rok 2017a 2018. Upozorňujeme, že členské příspěvky je třeba uhradit osobně nebo je zaslat na účet sdružení, č.ú. 252001907/0300, při platbě prosím uveďte své jméno.

Těšíme se na setkání s Vámi.

26.10.2017

Dukla 2017

Dagmar Martinková, předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel se 6.října účastnila v rámci delegace Ministerstva obrany ČR vzpomínkových oslav Karpatsko-dukelské operace současně jako potomek několika frontových vojáků - volyňských Čechů. Uběhlo přesně 73 let od okamžiku, kdy 1.československý armádní sbor vstoupil na osvobozené území Československa. Tato operace patří mezi nejtěžší horské operace druhé světové války vůbec a také přinesla velký počet padlých a raněných. Pietní akt se konal za ohromné účasti veřejnosti včetně přítomnosti vysokých slovenských představitelů v čele s prezidentem.

26.10.2017

POZVÁNKA

Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel z.s.

Vás zve

Na konferenčně-společenské setkání na téma

BOJOVÉ TRADICE NAŠICH PŘEDKŮ

…a jak dál?

70. výročí největší vlny reemigrace volyňských Čechů

Které se koná za podpory Ministerstva obrany dne 22.11.2017 od
10.00hod, prezence od 9.30hod.,
v sále Domě armády Praha (DAP) v Praze-Dejvicích,
Vítězné náměstí 4, metro-stanice Dejvická, vchod z ulice Buzulucká
(pravý bok budovy).

Na programu jsou přednášky historiků, široká diskuze členské
základny, kulatý stůl na téma historie a budoucnosti sdružení a jeho
další činnosti. Plánované ukončení asi v 17.hod.

Občerstvení je zajištěno, avšak případné domácí produkty jsou vítány!

Jste srdečně zváni


Za Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel jeho předsedkyně Dagmar Martinková

4.10.2017

Zemřela válečná veteránka plukovnice Marie Kvapilová

Ve věku nedožitých 96 let zemřela v pátek 22. září druhoválečná veteránka plukovnice Marie Kvapilová, která se mimo jiné jako zdravotnice účastnila závěrečných bojů u Sokolova. Pohřeb s vojenskými poctami se uskuteční tento pátek, 29. září od 8 hodin ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice v Praze.


Plukovnice Marie Kvapilová, roz. Pišlová se narodila 28. listopadu 1921 v Malé Zubovštině na severozápadě Ukrajiny. V červenci 1942 se stala příslušnicí 1. čs. samostatného praporu. Jako zdravotnice se účastnila závěrečných bojů u Sokolova, kde byla raněna do nohy. Poté se do bojových operací 1. čs. brigády v SSSR zapojila jako telegrafistka spojovací roty.

Po válce zůstala v armádě, nejdříve jako učitelka ruštiny v Odborné škole pro ženská povolání v Praze a později na Hlavním týlu Ministerstva národní obrany jako pobočník náčelníka – vedoucí tajné spisovny. Služební poměr vojákyně z povolání ukončila v listopadu 1954, kdy byla v hodnosti kapitánky přeložena do zálohy.

V roce 1994 byla mimořádně jmenována do hodnosti podplukovnice ve výslužbě a v roce 2000 do hodnosti plukovnice ve výslužbě. V roce 2003 obdržela Záslužný kříž ministra obrany ČR III. st. a v roce 2016 Záslužný kříž ministra obrany ČR II. st.

Byla dlouholetou členkou Československé obce legionářské, aktivní členkou jednoty v Praze 6 a pravidelně se účastnila se vzpomínkových akcí pořádaných v Praze.

Další informace o jejim osudu jsou k dispozici na portálu Paměť národa.

3.10.2017

Pátrání po hrobu strýce maminky, bratra mého dědečka, legionáře od Zborova

Blížilo se výročí bitvy u Zborova. Stačilo opět otevřít knihu, kroniku Josefa Vlka Historie Českého Boratína a začít hledat legionáře z vlastní rodiny. Na straně 82: Účast boratínských mužů ve válce: Ruská strana souhlasila 12. 8. 1914 s vytvořením České družiny, která se stala základem Československých legií v Rusku. Boratínští muži s ostatními VČ se zúčastnili později bitvy u Zborova. Po listopadové ruské revoluci se boratínští vrátili domů s výjimkou bratrů Škrabalových, kteří se s probíjeli s Československými legiemi přes Sibiř do nově vytvořeného Československa. František a Jan Škrabalovi - nejstarší bratři mého dědečka Antonína. Ve Zpravodaji č. 6 vzpomínala na rodinu dědy Antonína (1895) jeho dcera Marie (1933), sestra mojí maminky Milady, Hany (1946,) František - 24. 11. 1882 ČSL 14. 3. 1917-1920 zemřel 11. 7. 1955 Hrušovany Jan - 25. 6. 1885 ČSL 30. 8. 1914-1920 zemřel 26. 2. 1925 Praha, oba dorazili do Prahy v r. 1921.

Dokumentováno ze státního vojenského historického archivu v Praze dále opět z kroniky Josefa Vlka, str. 86: Oba měli důstojnickou hodnost a oba zůstali sloužit v armádě.

Jan byl amatérským fotografem, vystudoval gymnázium a univerzitu v Petěrburgu-filosofii a teologii. Jan zemřel na následky válečného strádání a válečných zranění brzo po válce ve 40 letech.

František vystudoval matematiku a fyziku tamtéž. Po penzionování dožil svá poslední léta u svého nejmladšího bratra Bohumila (1900) v Hrušovanech, kde je též pohřben na tamním hřbitově v r. 1955.

Všichni sourozenci z Boratína jsou pohřbeni v Hrušovanech, kromě strýce Jaroslava (1892), který emigroval do Kanady a strýce Jana. Jan Škrabal (i Škrábal) byl pohřben dle dochovaných vzpomínek mojí babičky Natálie a mojí maminky Milady v Praze na Olšanech. Dle vyhledávače jsem opravdu našla, že hrob má být na Olšanech ze dne 28. 2. 1925.

Podala jsem žádost o vyhledání z archivu hřbitova, zda-li je hrob ještě zachován či je-li zrušen. Asi do r. 1970 se o něj staraly obě švagrové, tj. manželky mladších bratrů Antonína a Bohumila.

Škrábal Jan Olšany část 2ob odd. 5 číslo hrobu 238 HS Olšany - dle stránek správy hřbitovů.

Odpověď z archivu:

Zesnulý Jan Škrábal byl pohřben dne 28. 2. 1925 do hrobu na Olšanech 2ob, odd. 5, č. hrobu 238 - tento hrob je již od roku 1985 opuštěný, v případě Vašeho zájmu je možné si jej pronajmout na další roky. HS Olšany

Dostavte se na naši správu Vinohradská 1835, Praha 3. Úřední hodiny: pondělí až čtvrtek 8.00 – 12.30 hod., odpoledne po a stř. 13.00 - 16.30 hod., út a čt 13.00 - 15.30 hod. HS Olšany

Hrobové místo necháme nafotit a zašleme mailem, pak se rozhodnete o dalším postupu. HS Olšany J. Draštíková

V příloze Vám zasíláme foto předmětného hrobu. V případě Vašeho zájmu by pronájem na 10 let činil 7.260,- Kč, který lze uhradit na naší správě v hotovosti nebo kartou.

Mladší bratři Antonín i Bohumil jsou legionáři 2. sv. války, syn Antonína Miroslav také.

O nich tedy příště. O Mirkovi se svolením jeho rodiny v Litoměřicích. (1937-1916)

sepsala Jiřina Fojtů

26.9.2017

Upozornění na vysílání v rádiu Proglas

V návaznosti na výstavu Návraty Volyňských Čechů byl rádiem Proglas (redaktor Antonín Žolnerčík) natočen rozhovor s paní Mgr. Ludmilou Čajanovou z Krnova na téma života volyňských Čechů od příchodu na Volyň až do návratu. Dle sdělení redaktora by pořad měl být vysílán na rádiu Proglas 19. 10. 2017 v 20:15 hod. a opakování 23. 10. 2017 v 16:30 hod.

Libuše Gebauerová

26.9.2017

Setkání rodáků a jejich potomků z BORATÍNA

Jak jsme již v jednom z předchozích čísel Zpravodaje informovali o připravovaném setkání rodáků a jejich potomků z Českého Boratína, tak dnes informujeme, že toto jedinečné setkání se uskuteční v sobotu dne 4. listopadu 2017 od 10 hodin v sále hotelu Koliba na Zahradě Čech v Litoměřicích.

Hlavním spoluorganizátorem tohoto setkání je vážený pan ing. Josef Vlk, hlavní autor knihy „ Historie Českého Boratína“, která vznikla za spoluúčasti jeho manželky Aničky, kteří jsou také majiteli spousty písemných i fotografických materiálů včetně rodokmenů jednotlivých rodin. Do těchto materiálů bude možné na tomto setkání nahlédnout a dozvědět se spoustu zajímavých informací, které dosud neznáme. Bezesporu setkání má za cíl, abychom navázali spolupráci s blízkými přáteli, ale i s příbuznými, které jsme léta neviděli.

Byli bychom rádi, kdyby se o této informaci dozvědělo co nejvíce „Boratíňáků“ a také pokud někdo z Vás ví o rodácích z Boratína, aby jim tuto informaci předal.

Zájemci o toto setkání, nechť se přihlásí do 30. října 2017 na níže uvedené kontakty. V místě konání je možné si objednat ubytování (tel. 416 732 861). Vezměte s sebou svoje děti, vnuky, pravnuky. Těšíme se na Vás

Tel. 723 326 841 p. Zelenková, mail: danielazelenkova@seznam.cz, adresa: Daniela Zelenková, Sokolská 290/37, 412 01 Litoměřice.

Za region Litoměřice
Daniela Zelenková, roz. Bohatcová,jednatelka
a
Ing. Josef Vlk

25.9.2017

Prosba

Dobrý den,
jmenuji se Radka Vetýšková a hledám informace o mém dědovi Antonín Matys (25.10.1910-16.6.1996) a babičce Apoleně Matysové(30.1.1921-9.11.1992), kteří přišli z Volyně s celou svou rodinou v březnu 1947 do Žatce.
Pátrám po tom, kde na Volyni bydleli (Michalovka ,Olyka ,Boratín, Bělov?) popřípadě, z kterého města byli repatriováni do Čech.
Děkuji za jakékoli informace
kontakt:Vetyskova.r@seznam.cz

19.9.2017

Setkání volyňských Čechů v Chomutově

Dne 15.září 2017 se konalo krajanské setkání volyňských Čechů v Chomutově.
Po projevech pana Jaroslava Báči předsedy Sdružení v Chomutově a místopředsedy ČSOL podplukovníka v.v .pana Vladimíra Licinberga následovala beseda,při které se podávalo pohoštění.Setkáni se nezůčastnila paní Kačerová, která leží v nemocnici v Praze.Přejeme brzké uzdravení.

13.9.2017

Region Žatec – Podbořany

Zájezd do Litoměřic – pozor změna

V sobotu 30.září 2017 uskutečníme zájezd na posvícenské setkání v Litoměřicích na Kolibě. Odjezd z Podbořan od restaurace „U růže“ ve 13 hodin, ze Žatce od Zvonu ve 13 :30, od Moskvy ve 13:35, z Loun ve 14 hodin. Doprava zdarma. Zájemci se přihlásí vždy v pondělí v kanceláři ČSBS od 10 do 12 hodin osobně nebo na telefonu 415 710 734.

Členská schůze

V sobotu 7.října 2017 se koná od 11 hodin členská schůze regionu v restauraci „Chrámu chmele a piva“ u orloje naproti Chmelařskému muzeu v Žatci. Srdečně zveme všechny členy.

Výbor regionu

30.8.2017

Pozvánka na výstavu

Výstava bude v období měsíců září a říjen na zámku Linhartovy (mezi městy Krnov a Město Albrechtice - Severní Morava). Vernisáž bude 2.9.2017, otevírací doba zámku je v září: sobota, neděle 10:00 - 16:00 hod., v říjnu: sobota, neděle 10:00 - 15:00 hod. Organizované skupiny ( minimálně 10 osob) mohou zámek navštívit po telefonické domluvě na tf.č. 554 652 241, 728 323 270 nebo na e-mail(u) hruby@zsma.cz i mimo běžnou otevírací dobu.

Zámek je vhodný i pro i pro rodinný výlet s dětmi, protože zde zároveň probíhá (kromě dalších expozic) i výstavní expozice hraček (panenky, vláčky, dřevěné hračky, nafukovací hračky Fatra a modely autíček).2.8.2017

Pozvánka na setkání region Brno

Výbor regionu Brno srdečně zve všechny své členy, krajany a přátele na podzimní setkání dne 13.10.2017 od 13 hodin, nově do Centra pro válečné veterány, Dobrovského 27c, Brno. Vchod z boku od koupaliště. Trasa MHD Brno od hlavního nádraží : tramvaj č.12 směr Technologický park, zastávka Dobrovského, po výstupu z tramvaje jdete podél koupaliště, je po pravé straně, na konci zahnete doprava asi 100m, až dojdete ke Komunitnímu centru pro válečné veterány, od tramvaje je to celkem cca 300 m.

Za region Jan Pavlica

2.8.2017

Setkání volyňských Čechů v Žatci 15.7-16.7.2017

Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel slavili 70 let od návratu do vlasti. V Žatci, který byl konečnou stanicí prvního transportu, dne 15.7.2017 byla odhalena na budově vlakového nádraží pamětní deska, připomínající tuto událost. Tragické válečné události i sovětská nadvláda přiměla po válce více než 30 tisíc volyňských Čechů k návratu do vlasti, odkud jejich předkové odešli v devatenáctém století.

Na žatecké nádraží přijel první transport 8. února 1947. Domov našli příchozí v místech, která opustili sudetští Němci. Právě díky péči Volyňských Čechů region po odsunu Němců nezpustnul. "Pamětní deska je takovým připomenutím celé dlouhé historie, kterou uchovávají potomci Čechů z Volyně," uvedla předsedkyně sdružení Dagmar Martínková.

Po odhalení pamětní desky se Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel přemístilo na Kruhové náměstí v Žatci, kde uctili památku presidenta Edvarda Beneše, který se zasloužil o návrat Volyňských Čechů. Zároveň proběhla vzpomínka na válečné oběti z řad Volyňských Čechů, kteří byli součástí 1.čs.armádního sboru.

Na památku Libuše Mrázkové, spojařky 1.brigády, která padla na Dukle ,byla odhalena pamětní deska na Mateřské školce.

Vzpomínky na návrat volyňských Čechů v neděli pokračovaly pietním aktem u památníku obětem Českého Malína k 74. výročí vypálení obce. Český Malín byla česká obec na Ukrajině založená v druhé polovině 19. století českými přistěhovalci z Lounska, Žatecka a Rakovnicka, vypálená za druhé světové války Němci. Malínskou tragédií jsou označovány události z 13. července 1943, kdy byla nacisty brutálně zavražděna většina obyvatel.

28.6.2017

POZVÁNKA SETKÁNÍ V MORAVSKOSLEZSKÉM REGIONU

Milí krajané a jejich přátelé. Dne 23. září 2017 bude mít Moravskoslezský region setkání v Kulturním domě v Suchdole nad Odrou. Začátek v 10:00 hodin. Prezentace již od 9:00 hodin.

Závazné přihlášky můžete zasílat do 18. září 2017 na adresu:
paní Zdenka Novotná, Na Vyhlídce 346, Šenov u Nového Jičína, PSČ 742 42 nebo č. mobilního telefonu 736 100 352. Dále se pak můžete přihlásit u svých důvěrníků.

Poplatek je 250,- Kč/přípitek, oběd, káva, svačina/. Platit se bude u prezence. Počítejte s tombolou. Přihlašujte se závazně a dodržte termín přihlášení.

Těším se opět na setkání.

Za regionální výbor: Zdenka Novotná – předseda, Marie Seitlová

26.6.2017

3.setkání Kvasilovských občanů v Liběšicích u Žatce

Dne 10.června 2017 se konalo setkání Kvasilovských rodáků a jejich potomků v rámci 70 výročí reemigrace volynských Čechů do ČSR,před pomníkem padlých občanů Kvasilova.
Panychýdu osloužil před pomníkem padlých pan farář Čejka ze Žatce.Po té následoval oběd v místní restauraci a beseda.Vzpomínku na odjezd Kvasilováků do ČSR přednesl J.Fiala..
Celkem se zůčastnilo 50 rodáků a jejich potomků a další z okolí Liběšic.Až z Berlína přijeli manželé Šťastných,paní je potomek rodiny Jandurů odvezených na Sibiř.

7.6.2017

POZVÁNKA

29.5.2017

Zájezd na Duklu

Termín: 6.- 10. Září 2017

Plánovaný program: Středa 6. září ráno cca v 6.00 hod. odjezd z Mostu do Žatce, další zastávky v Praze, Brně, Olomouci a Novém Jičíně do Svidníku.

Postupně navštívíme: Krosno (počátek Karpatsko-dukelské operace), Nowosilky, pomník čs. paradesantní brigádě, Machnówku (pietní akt), polskou Duklu a muzeum, dále vesnici Zyndranowa s muzeem, Kapišovou (místo velké tankové bitvy), kótu 534 (dle časových možností a zdatnosti účastníků zájezdu), muzeum ve Svidníku, pietní akt u hlavního hřbitova a pomníku na Dukle (pomník generálu Sázavskému), vyhlídkovou věž a muzeum nad průsmykem, cestou zpět návštěva památníku a hřbitova v Liptovském Mikuláši, pietní akt. Návrat 10. září pozdě odpoledne. Předpokládaná cena je 3 400.- Kč (dle kurzu koruny a obsazenosti zájezdu se může mírně změnit). Pro děti do 12 let je cena zájezdu 2 400.- Kč. Cena zahrnuje čtyřikrát ubytování ve standardním hotelu Rubín s polopenzí, doprava autobusem, průvodce na Slovensku a vstupné do muzeí. Cestovní pojištění si každý zařizuje sám. Zájezd je spolufinancován dotací na autobus, kterou získala Společnost Ludvíka Svobody. Zájemci nechť se co nejdříve hlásí u Jaroslava Báči na email: Dukla2017@seznam.cz nebo tel. 721 066 688 (preferuji email). Platba zájezdu po potvrzení rezervace na účet u ČSOB č. 189497857/0300, nejlépe do 11. 8.2017, do zprávy uvést jméno.

Báča Jaroslav

17.5.2017

ZÁJEZD VOLYŇ 2017

s mimořádným slavnostním programem (výročí 100 let od slavné bitvy u Zborova, které se účastnili i volyňští Češi a odhalení pomníku v Českém Boratíně čs. legionářům) ve dnech 28.června až 5.července (8 dní)

28.června: odjezd v ranních hodinách z LITOMĚŘIC se zastávkami v PRAZE, BRNĚ, VYŠKOVĚ a OLOMOUCI. Cestou návštěva volyňského skanzenu „Špakov“ u Kopřivnice. Přejezd do Polska, ubytování v blízkosti Krakova, možná večerní procházka města a nocleh.

29.června: přejezd na Ukrajinu, cílové město Luck (Volyňská oblast), ubytování na dvě noci. Možnost vlastního programu (návštěva blízkých bývalých českých vesnic, nebo návštěva luckého hradu v centru města, setkání s krajanským spolkem, nákupy apod.). Úvodní večer v pivovaře Zeman v Lucku (v jednání).

30.června: dopoledne návštěva a krátká pieta v bývalém Českém Malíně, vypáleném nacisty 13.července 1943. Odpoledne se předpokládá odhalení pomníku čs. legionářům (asi deset z padesáti padlých jsou vol. Češi) v Českém Boratíně (nebo v DUBNĚ?!). Po odhalení následuje slavnostní pozdní oběd.

1.července: přejezd do Tarnopole (ve 14.30 hod. slavnostní otevření „Českého domu“, výstava Zborov, konference Zborov – případně volný program). Zde se setkáme s vládní delegací. Společenský večer. Nocleh v Tarnopoli.

2.července: Dopoledne zahájení výstavy Zborov v tarnopilském muzeum a přesun na zborovské bojiště, možnost prohlídky bojiště (Cecová-dnes Kalynivka). Ve 12. hod. proběhne slavnostní odhalení rekonstruovaného památníku a pietní akt. Odpoledne odjezd do Rovna. Ubytování a nocleh.

3.července: Volný den, možnost návštěvy okolních bývalých českých vesnic, nebo nákupy (případně pivnice, kde vaří pivo český sládek). Položení věnce u pomníku padlých volyňských Čechů v Rovně. Nocleh opět v Rovně.

4.července: Odjezd do Lvova, prohlídka města – památka UNESCO, případně volno a nocleh.

5.července: ráno odjezd do ČR, příjezdy přes Olomouc, Brno a Prahu.

Předběžná cena 7500-8000.-kč (podle naplnění autobusu). V ceně je doprava autobusem, 7x ubytování, 7x snídaně, slavnostní večer v pivovaře Zeman, oběd v Boratíně, případně další večeře – vše je zatím v jednání. Program se ještě částečně může změnit, ale hlavní destinace zůstávají.

Ceny na Ukrajině jsou pro nás poměrně příznivé, například jídlo pořídíte jako u nás (ve velkých městech), nebo dokonce levněji, ovšem bezkonkurenční je cena vodky!

Doporučené kapesné asi 3000.-kč, záleží na tom, jak moc chcete nakupovat (vodku, pohanku, cigarety, kečup, sušené rybičky atd., nebo jak moc rádi pijete pivo a jíte ukrajinské jídlo). Pokud chcete navštívit bývalou českou vesnici, taxikář si vezme v průměru za půl dne 400.-kč (někdy i méně).

Předběžně se tedy prosím, co nejdříve hlaste a rezervujte si místo na emailu dagmar.manhalova@seznam.cz. Předpokládáme velký zájem. Tento termín zájezdu RESPEKTUJE USNESENÍ PŘEDSEDNICTVA SDRUŽENÍ.

NA VŠECHNY ÚČASTNÍKY SE TĚŠÍ DAGMAR MARTINKOVÁ

17.5.2017

Příběhy války konference

Příběhy války konference 27.4.2017.docx ke stažení zde.

9.5.2017

POZVÁNKA

20.4.2017

PROSBA

Prosím o pomoc při hledání informací o rodině Teršlových, rodina žila v Hlinsku, dostupné jsou informace o p.Vladimíru Teršlovi, narozen v .1895 v Hlinsku. Neví někdo odkud rodina Teršlových přišla do Čech, případně kde hledat v archivech či matrikách , ať již na Ukrajině či v Čechách.

Případné informace sdělte panu Vlastimilu Šemíkovi

kontakt : email - v.semik@seznam.cz

mobil : 720150083

19.4.2017

SETKÁNÍ KVASILOVÁKŮ


SRDEČNĚ ZVEME NA SETKÁNÍ KVASILOVÁKŮ, JEJICH POTOMKŮ
A PŘÁTEL,KTERÉ SE BUDE KONAT V RÁMCI 70. VÝROČÍ REEMIGRACE
VOLYŇSKÝCH ČECHŮ DO ČSR, .V LIBĚŠICÍCH U ŽATCE
V SOBOTU 10.ČERVNA 2017.
SRAZ ÚČASTNÍKŮ U POMNÍKU PADLÝCH OBČANŮ KVASILOVA V 11.00 hod
PO PIETNÍM AKTU,SE PŘEMÍSTÍME DO MÍSTNÍ RESTAURACE NA
POHOŠTĚNÍ A PŘÁTELSKÉ POSEZENÍ.
ZVEME VŠECHNY ŽIJÍCÍ KVASILOVÁKY, JEJICH DĚTI, VNUKY,
PŘÁTELÉ A DALŠÍ ZÁJEMCE O TOTO SETKÁNÍ.
NA OBČERSTVENÍ A ORGANIZAČNÍ VÝDAJE, BUDE VYBÍRÁN NA MÍSTĚ
POPLATEK 160 KČ. VZHLEDEM K ZAJIŠTĚNÍ OBČERSTVENÍ,KTERÉ JE
NUTNÉ PŘEDEM OBJEDNAT,PŘIHLASTE SE CO NEJDŘÍVE NA TELEFONU.
Ing.Miroslav KADAVÝ,mobil- 723 470 746 a Jindřich FIALA mobil-737 921 996
V případě,že se přihlásíte a nebudete se moci z vážných důvodů
zúčastnit,tak se prosím, včas odhlaste.Děkujeme za pochopení.
SRDEČNĚ ZVE ORGANIZAČNÍ VÝBOR.

31.3.2017

Setkání rodáků a přátel Českého Volkova a okolí


Tak jako každý rok, stejně i letos, se dne 10. 6. 2017 od 9:30 h. uskuteční setkání rodáků a přátel Českého Volkova a okolí. Tentokrát opět v restauraci U Jíchů Louny (Husova ul).

Dovolujeme si vás co nejsrdečněji pozvat.

Program:

 • sraz a zahájení setkání
 • společný oběd
 • zábava
 • 17:00 h večeře

Přihlášky po 19. hodině na telefon: 605 951 390, 606 094 130 (Srbecká, Arvayová). Poplatek 280,- Kč při příjezdu.

Děkujeme předem všem pekařům a pekařkám za jejich příspěvky.


31.3.2017

POZVÁNKA

SDRUŽENÍ ČECHŮ Z VOLYNĚ A JEJICH PŘÁTEL, REGION
VYŠKOVSKO

vás srdečně zve na

SETKÁNÍ VOLYŇSKÝCH ČECHŮ K 70.VÝROČÍ
REEMIGRACE

které se uskuteční v obecním sále v Lysovicích
dne 7.května 2017 od 10.hod.

(předpokládané ukončení cca v 21.hod.)

na programu bude:

 • Přednáška k historii reemigrace
 • Výstavka volyňští Češi v regionu a putovní výstava Návraty volyňských Čechů
 • Od 16.hod. cimbálka k poslechu i tanci
 • Vycházka do okolí (Lysovice patří k chráněné památkové zóně-lidové hanácké domy)
 • V areálu je dětské hřiště (takže i děti se vyřádí)
 • občerstvení
 • tombola

Vybíráme příspěvek na občerstvení 150.-kč za osobu (bude se platit na místě).

Prosíme, vaši účast potvrdit či nahlásit na:
Jirásek Rostislav 608 456 330, nebo na email:
jana1jiraskova@seznam.cz

Těšíme se na vás
předseda regionu Rostislav Jirásek

27.2.2017

POZVÁNKA


6.2.2017

UPOZORNĚNÍ

V sobotu 11.2.2014 ve 21.00 hod bude na programu čt24 pořad Historie.cz, tentokrát bude téma o Volyni​, kdo bude mít čas, sledujte tuto diskuzi historiků, bude jako vždy určitě velmi zajímavá.

2.2.2017

NÁVRAT VOLYŇSKÝCH ČECHŮ

Zveme všechny zájemce o historii na výstavu - Návrat volyňských Čechů, která je uložena ve výstavním sále v 1.patře sokolovského zámku, tématem výstavy je starší i novější historie volyňských Čechů, zvláště zveme mladou generaci, která se zajímá o své kořeny,o tom jak naši předci žili a co dobrého do nás vložili. Výstava je otevřena od 1.- 26.2.2017, středa až neděle 9-12 a 13-17 hod.


31.1.2017

POZVÁNKA PRO REGION BRNO

Výbor regionu Brno srdečně zve všechny své členy a jejich přátele na jarní setkání, které se uskuteční 31.března 2017 od 13.00 hodin v salonku restaurace Rubín.

Doprava na místo setkání restaurace Rubín, Makovského nám.1 :

Hlavní nádraží – Česká : tramvají č.12 (interval 5 min) – 3.zastávka Česká vystoupit a přejít na konečnou stanici trolejbusů na Žerotínově nám.(cca 15 m), trolejbus č.34 směr Vychodilova a č.36 směr Komín, 7.zastávka vystoupit na Makovského nám..Za zastávkou je výtah se skleněnými stěnami, vyjet do 1.podlaží a od výtahu přímo do restaurace Rubín. Cesta od nádraží trvá cca 20 min.

Za region Jan Pavlica

4.1.2017

POZVÁNKA


29.11.2016

POZVÁNKA


21.11.2016

POZVÁNKA

Vážení přátelé a známí,


zveme vás na MIKULÁŠSKOU BESÍDKU, kterou pořádáme 4. prosince 2016 od 16.00 v malém sále NA KOLIBĚ v Litoměřicích.

Vstupné pro dospělé 50 Kč. U vstupu lze koupit za 80 Kč balíček pro děti – dítě dostane žeton a ten předá při nadílce od 16.30 Mikuláši. Po obdarování dětí Mikulášem bude diskotéka malých čertů a čertic, andělů a andělek.

Rohy a křídla můžete koupit se vstupenkami.

Čert Kryštof bude osobně opékat mlsounům buřty. Prosíme potvrzení účasti do 30. 11. na e-mailovou adresu pelikusovad@seznam.cz nebo telefon 773096538.

Děkujeme za Váš zájem!

Miroslav Kučera
předseda regionu Litoměřice

27.10.2016

POZVÁNKA

Vážení přátelé

Srdečně Vás i Vaše blízké zveme na společné setkání Volyňských Čechů a jejich přátel našeho regionu, které se uskuteční v neděli 6. listopadu 2016 od 15 hod. v Městském kulturním zařízení v Uničově (budova kina – Moravské nám.).
Během setkání lze zaplatit členské příspěvky 200,- Kč na rok 2017. Upozorňujeme, že členské příspěvky je třeba uhradit osobně nebo je zaslat na účet sdružení, č.ú. 252001907/0300, při platbě prosím uveďte své jméno.

Těšíme se na setkání s Vámi.

12.10.2016

Konference Tři vlny reemigrace volyňských Čechů

Dne 8.října 2016 se konala Konference Tří vlny reemigrace volyňských Čechů v hotelu Koliba v Litoměřicích.
S příspěvky vystoupili: p.Vaculík,p.Uherek,p.Baranovská,p.Iljuk,p.Martínková,p.Richter,p.Soldátek,p.Jirka,p.Borák
Konference byla ukončena společenským večerem s hudbou.

Zapsal : p.Jindřich Fiala

26.9.2016

Zájezd na Duklu ve dnech 7. - 11.září 2016

Ve dnech 7.-11.září 2016 se uskutečnil zájezd potomků volyňských Čechů na Duklu po trase Most, Žatec, Praha, Brno, Vyškov, Olomouc a Svidnik pod vedením předsedkyně SČVP paní Martínkové.Zájezdu se zůčastnili-paní Němcová,pan Klusák vnuk L.Svobody a předseda Společnosti Ludvíka Svobody - pan Engel.
Byli jsme ubytováni v hotelu Rubín ve Svidniku, odkud jsme vyjížděli na památná místa, do Krosna v Polsku - počátek Karpatsko -dukelské operace. Poté jsme navštívili pomník padlých vojáků paradesantní brigády v Novosilkách a místa velké tankové bitvy a koty 534.
Po zhlédnutí okolí z vyhlídkové věže jsme navštívili československo - polské hranice a hřbitov u památníku Dukla.
Dále jsme také navšívili pomník generála Ludvíka Svobody ve Svidniku.
Cestou domů jsme zhlédli památník a hřbitov v Liptovském Mikuláši.
Na všech pietních místech se pokládaly kytice.
Po celou dobu na Slovensku a v Polsku nás doprovázel zkušený doktor Josef Rodák ze Svidniku s historickým výkladem.

Zapsal : p.Jindřich Fiala

22.9.2016

Slavnostní odhalení Památníku obětem bitvy o Dukelský průsmyk v Iwle

V sobotu 10. září 2016 se konalo v Polsku v Iwle slavnostní odhalení památníku obětem bitvy o Dukelský průsmyk. Mezi pozvanými byl i primátor města Svidník Ing. Ján Holodňák, zástupci Slovenského svazu protifašistických bojovníků a PaedDr. Jozef Rodák - zakladatel muzea ve Svidníku. Slavnostního odhalení se zúčastnili i volyňští Češi s pravnukem armádního generála Ludvíka Svobody Miroslavem Klusákem, kteří zde byli na plánovaném zájezdu na Dukle. Všichni pozvaní se zúčastnili slavnostní svaté mše, po které zazněla slovenská, česká a polská hymna s příspěvky delegací z jednotlivých zemí. Oběti bitvy o Dukelský průsmyk uctili položením věnců a kytic k památníku.

30.8.2016

Setkání v Suchdole nad Odrou

Milí krajané a přátelé. Dne 1. října 2016 pořádá Moravskoslezský region každoroční setkání v Kulturním domě v Suchdole n/Odrou. Začátek je v 10 hodin, prezentace již od 9 hod. Nezapomeňte se přihlásit nejpozději do 10. září 2016 u paní Zdenky Novotné, Na Vyhlídce 346, Šenov u N. Jičína, čís. mobilu 736 100 352, nebo u svých důvěrníků. Poplatek je 250,-Kč /přípitek, oběd, káva, svačina/ platba bude u prezentace. Počítejte také s tombolou. Přihlašujte se prosím závazně a v daném termínu. Těšíme se, že se opět setkáme a prožijeme pěkný den vzpomínkami a příjemným posezením s hudbou.

Za regionální výbor Moravskoslezského regionu Zdenka Novotná - předsedkyně a Marie Seitlová - tajemnice

Schůze předsednictva

Mimořádná schůze předsednictva se bude konat již 14. září 2016 v 10.hod v hotelu Legie v Praze.

Dagmar Martinková, předsedkyně

Krajanské setkání

Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, společně s OV ČSBS a ČsOL Vás srdečně zvou na Krajanské setkání společně se setkáním žáků Českých matičních škol na Volyni dne 16. září 2016 od 10 hodin v Středisku kulturních a knihovnických služeb v ulici Palackého č.85 v Chomutově, druhé poschodí (jezdí výtah).

Žádáme členy našeho regionu, aby přinesly členské legitimace za účelem vylepení známek na rok 2017. Příspěvek na občerstvení 150Kč.

Za SČVP Jiřina Kačerová, Za ČSBS mjr.v.v.Beneš Vraný předseda OV, Za ČsOL plk.v.v.Vladimír Licinberg místopředseda

Jiřina Kačerová a Jaroslav Báča

Setkání regionu Brno

Výbor regionu Brno srdečně zve všechny své členy a přátele na podzimní setkání, které se bude konat 14. října od 13 hodin v salonku restaurace Rubín, Makovského nám. 1.

Za region Brno, Jan Pavlica

Posvícenské setkání Litoměřice

Litoměřický region srdečně zve své členy a jejich přátele na tradiční Posvícenské setkání se vzpomínkou na Karpatsko-dukelskou operaci. Setkání se uskuteční v sobotu 24. září 2016 od 10 hodin na Kolibě v Litoměřicích. Tentokrát obohatíme náš program o ochutnávky volyňské kuchyně. Jak jsme již zmiňovali v předchozím článku, prosíme naše členy, aby s sebou přinesli kontakty tzn. číslo telefonu, příp. mailovou adresu na člena, případně na někoho z rodiny, abychom v případě důležitých informací měli rychlou dostupnost k našim členům. Zájemci o dopravu o dopravu z města na Kolibu, nechť volají č. tel. 723326841 p. Zelenková.

Těšíme se na Vás. Daniela Zelenková, jednatelka

Mezinárodní krajanský festival Praha

Jubilejní 10. ročník krajanského festivalu proběhne od 29. 9. do 2. 10. 2016 a bude navazovat na 3 denní konferenci na téma „ Krajané a identita“, kterou pořádá Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů. Krajany přivítají jako tradičně ve čtvrtek 29. 9. v 10 hodin v hlavním sále Senátu významné osobnosti našeho politického života. Vystoupení krajanských souborů mohou vidět návštěvníci v pátek 30. 9. od 16 hodin na Hrušovanském náměstí v Praze - Dolních Chabrech a v sobotu 1. 10. od 14 hodin v Praze 8 na Zámečku v Libni. Vyvrcholením a současně závěrem festivalu bude tradiční krojovaný průvod všech zúčastněných souborů, který vyjde v neděli 2. 10. v 10 hodin na Hradčanském náměstí, na závěr budou odměněny nejlepší soubory a festival bude slavnostně zakončen. V rámci festivalu vystoupí také český krajanský spolek z Žitomíru- Ukrajina. Tímto srdečně zveme naše členy a přátele SČVP na tato vystoupení.

Miroslav Nerad, jednatel

Konference Tři vlny reemigrace: přínos a perspektivy

SČVP pořádá Konferenci Tři vlny reemigrace: přínos a perspektivy, která proběhne 8. října 2016 v Litoměřicích v Hotelu Koliba

Program:
9.- 10. hod: prezence
10.- 12.15 hod: konferenční příspěvky. Vystoupí p. Vaculík, p. Uherek, p. Baranovská, p. Iljuk, p. Martinková, p. Richter, p. Soldatek, p.Jirka, p. Borák aj.
Přestávka na oběd a poté kulturní vystoupení.
13.30 -16.15 hod: kulatý stůl – diskusní část konference (vystoupit může kdokoliv)
Kulturní vystoupení
Od 17. hod: večeře a společenský večer s hudbou.

Pro ty, co přijedou do Litoměřic autobusem, nebo vlakem bude připraveno auto s řidičem, které je přiveze přímo do hotelu Koliba. Zde je číslo, kam je zapotřebí zavolat pokud tuto službu využijete (volat až v sobotu 8. října!!! po příjezdu do Litoměřic). Volejte toto číslo: 602 567 038.

Přihlášku je NUTNÉ POSLAT do 15. září. Pokud nevlastníte bankovní účet, stačí připsat na přihlášku, že zaplatíte až u prezence na konferenci. Jednotný příspěvek za osobu je 250 kč, děti 150 kč. Pro nejmladší bude zřízen herní koutek a dílna.
Ubytování si rezervujte na telefonu 416 732 861.

Na všechny účastníky se těší vaše předsedkyně Dagmar Martinková.

16.8.2016

Pozvánka - Mezinárodní krajanský festival Praha 2016

Jubilejní 10. ročník krajanského festivalu proběhne od 29.9. do 2.10.2016 a bude navazovat na 3 denní konferenci na téma „ Krajané a identita“, kterou pořádá Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů. Krajany přivítají jako tradičně ve čtvrtek 29.9. v 10 hodin v hlavním sále Senátu významné osobnosti našeho politického života. Vystoupení krajanských souborů mohou vidět návštěvníci v pátek 30.9. od 16 hodin na Hrušovanském náměstí v Praze - Dolních Chabrech a v sobotu 1.10. od 14 hodin v Praze 8 na Zámečku v Libni. Vyvrcholením a současně závěrem festivalu bude tradiční krojovaný průvod všech zúčastněných souborů, který vyjde v neděli 2.10. v 10 hodin na Hradčanském náměstí, na závěr budou odměněny nejlepší soubory a festival bude slavnostně zakončen. V rámci festivalu vystoupí také český krajanský spolek z Žitomíru-Ukrajina.

Tímto srdečně zveme naše členy a přátele SČVP na tato vystoupení.

Miroslav Nerad, jednatel.

16.8.2016

Reportáž - Nový Malín si připomněl vypálení obce Němci

8.7.2016

Rada černobylských a novodobých reemigrantů
zve na

Celostátní setkaní krajanů k 25.výročí návratu do staronové vlasti:
„Tři vlny reemigrace krajanů do vlasti: přinos a perspektivy“
Záštitu udělil Prezident ČR Miloš Zeman a ministr vnitra ČR Milan Chovanec
8. října 2016 v Litoměřicích

22.6.2016

Pozvánky

Pietní setkání v Novém Malíně

Výbor regionů Šumperk Vás zve na pietní setkání k uctění památky malínských mučedníků, které se uskuteční v sobotu dne 16. července 2016 v 11 hodin u památníku v Novém Malíně.

Alena Kubelová

Pietní akt v Žatci

Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, region Žatec Vás zve na pietní akt k 73. výročí vypálení Českého Malína, který se koná za spoluúčasti: MěÚ Žatec, CV SČVP, Vojenské posádky Žatec, KVV Ústí nad Labem, Památníku Lidice, OV ČSBS Žatec a ČsOL Žatec. Pietní akt se uskuteční v neděli dne 10. července 2016 od 10 hodin u památníku u hřbitova v Žatci. Při této příležitosti můžete navštívit pietní místo v parčíku u Mateřské školy „U Jezu“ v Žatci-Podměstí, kde je umístěna pamětní deska Libuše Mrázkové-Novotné, která zahynula 9. září 1944 u Dukly. Mateřská škola je po Libuši Mrázkové pojmenována.

Srdečně zve výbor regionu

Letní dětský tábor

V srpnu se bude konat první neformální letní dětský minitábor. Je to v podstatě zkušební běh tábora a to v termínu 11. až 14. srpna, tedy od čtvrtka do neděle. Je určen dětem od 7 do 15 let, mladší děti přijímáme pouze s doprovodem (rodičů, prarodičů). Tábor se bude konat v malebném prostředí malé vesničky Dřemčice, která patří pod obec Třebívlice v okrese Litoměřice. V plánu bude koupání, vycházky, sportovní hry, výtvarné tvoření, pohádky atd. Spaní ve vlastních stanech, dále je zde zázemí velké chaty i s veškerým občerstvením.

Cena tábora je 800,- (celodenní stravování, výtvarné potřeby). Rezervace pobytu, přihlášky a veškeré další informace u předsedkyně sdružení Dagmar Martinkové (721 409 081 nebo dagmar.manhalova@seznam.cz) nejlépe do 29. června 2016. Tábor je určen pro odhodlané a nadšené táborníky! Těšíme se na vás!

Dagmar Martinková

Setkání v Suchdole nad Odrou

Milí krajané a přátelé,
dne 1. října 2016 pořádá Moravskoslezský region každoroční setkání v Kulturním domě v Suchdole n/Odrou. Začátek je v 10.00 hodin, prezentace již od 9.00 hod. Nezapomeňte se přihlásit nejpozději do 10. září 2016 u paní Zdenky Novotné, Na Vyhlídce 346, Šenov u N. Jičína, tel.č. 736 100 352, nebo u svých důvěrníků. Poplatek je 250,-Kč (přípitek, oběd, káva, svačina) platba bude u prezentace. Počítejte také s tombolou. Přihlašujte se prosím závazně a v daném termínu.

Těšíme se, že se opět setkáme a prožijeme pěkný den vzpomínkami a příjemným posezením s hudbou.

Za regionální výbor Moravskoslezského regionu Zdenka Novotná - předseda a Marie Seitlová - tajemnice

17.6.2016

Pozvánka na setkání

Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel,společně s OV ČSBS a ČsOL Vás srdečně zvou na Krajanské setkání společně se setkáním žáků Českých matičních škol na Volyni dne 16.9.2016 od 10:00hodin va Středisku kulturních a knihovnických služeb v ulici Palackého č.85 v Chomutově,druhé poschodí(jezdí výtah).

Žádáme členy našeho regionu,aby přinesly členské legitimace za účelem vylepení známek na rok 2017.Příspěvek na občerstvení 150,00Kč.

Za SČVP Jiřina Kačerová
Za ČSBS mjr.v.v.Beneš Vraný předseda OV
Za ČsOL plk.v.v.Vladimír Licinberg místopředseda

Jiřina Kačerová a Jaroslav Báča

15.6.2016

Závazná přihláška

Celostátní setkaní krajanů k 25.výročí návratu do staronové vlasti: „Tři vlny reemigrace krajanů do vlasti: přinos a perspektivy“

Přihláška ke stažení zde.

15.6.2016

Setkání Volyňských Čechů v Uničově 15.5.2016

Jarní „schůze“ uničovského regionu se nesla ve znamení radosti ze společného setkání a bylo vidět, že po vleklé zimě si toho mezi sebou máme hodně co říct, a že se všichni na sebe moc těšili. Naši členové a hosté měli možnost seznámit se s novou paní předsedkyní, od které se dozvěděli spoustu novinek ze sdružení, jaké akce v poslední době proběhly a jaké se naopak plánují. Paní předsedkyně byla všemi přijata velice srdečně, a ač byla mezi námi poprvé, velmi rychle se zařadila do naší uničovské volyňské rodiny. V programu jsme měli také připravené promítání o loňském zájezdu na Duklu, a i když někdo zrovna nevyhrál v bohaté tombole, dostal alespoň malou cenu útěchy. Kromě zábavy jsme ale také trošku pracovali, všichni obdrželi dotazníky, v nichž vyjádřili svůj názor na další vývoj a formu Zpravodaje, v druhé části pak na to, čím bychom v našem regionu chtěli přispět k propagaci a uchování tradice volyňských Čechů. Jak z dotazníku vyplynulo, ve Zpravodaji bychom uvítali více fotografií, objevily se návrhy např. na koutek s recepty našich babiček, propagace VČ mezi mladší generací či historický vývoj VČ. V rámci regionu bychom pak chtěli veřejnosti prezentovat jak obecnou historii VČ, tak i historii VČ v našem regionu, včetně dobových fotografií a vystavení památných předmětů.

Zapsala : Blanka Langrová

Fotografie ze setkání jsou na odkazu: http://zdehol1.rajce.idnes.cz/Setkani_Volyn.Cechu_15.5.2016_v_Unicove/

9.6.2016

V sobotu dne 4.června 2016 se konalo druhé setkání po 30 ti letech kvasilovských rodáků,jejich potomků a přátel v Liběšicích u Žatce.

Všechny přítomné přivítal pan ing.Kadavý rodák z Kvasilova. Po uvítání hostů následovala ekumenická bohoslužba sloužena pravoslavným farářem panem Čejkou ze Žatce u pomíku padlých občanů Kvasilova ve druhé světové válce. Po vyfocení odešli všichni do místní restaurace na oběd. Po obědě vystoupil pan Fiala rodák z Kvasilova s proslovem o založení Kvasilova,až po současnost. Pak následovala volná zábava. Na setkání se sešlo přes 50 kvasilovských rodáků a jejich potomků.Rodačka paní Šťastná přijela s manželem,až z Berlína. Doufá,že se za rok sejdeme opět k 70 výročí reemigrace.

Další fotografie ze setkání jsou na odkazu http://eleonora42.rajce.idnes.cz/Libesice_4.6_2016/

7.6.2016

Letní kino v Brně

Dne 13. července 2016 se v letním kině na nádvoří radnice Brno‒střed, Dominikánská 264/2, uskuteční promítání dokumentu Jána Mančušky Volyňští, před samotným promítáním bude mít přednášku naše předsedkyně Mgr. Dagmar Martinková, ve které zmíní jak zajímavosti života na Volyni, tak účast Volyňáků v obou světových válkách, také se dotkne i tragédie Českého Malína, který byl v tento den před 73 lety vypálen. Akci doprovodí i výstava Návraty volyňských Čechů.

Vstupné je 90,-, začátek ve 21.00.

Těšíme se na Vás. Zve výbor regionu Brno

3.6.2016

DUKLA 7.-11.září 2016

(středa-neděle)

Předběžný plánovaný program:

Středa 7.září ráno cca v 6.00 hod. odjezd z Mostu do Žatce. Další zastávky v Praze, Brně, Olomouci a Novém Jičíně. Poté jedeme přes celé Slovensko do Svidníku (cestou zdravotní zastávky, pokud čas dovolí krátká zastávka u Spišského hradu). Příjezd ve večerních hodinách do hotelu Rubín ve Svidníku (cca 20.-21.hod.), ubytování.

Čtvrtek 8.září snídaně (+dostaneme balíček za večeři), výjezd na polskou stranu do blízkosti Krosna (počátek Karpatsko-dukelské operace), Nowosilky, pomník čs. paradesantní brigádě. Návštěva Machnówky či Wrocanky (místa těžkých ztrát na životech, pietní akt), polská Dukla, návštěva muzea (podle doporučení průvodce). Oběd buď z vlastních zásob či podle doporučení průvodce. Vesnice Zyndranowa s muzeem. Večeře a volný večer dle vlastního uvážení.

Pátek 9.září snídaně, návštěva Kapišové (místo velké tankové bitvy), nebo kóta 534 (dle časových možností a zdatnosti účastníků zájezdu) a dalších míst podle doporučení místního průvodce. Večeře a volný večer.

Sobota 10.září snídaně , návštěva muzea ve Svidníku, pietní akt u hlavního hřbitova a pomníku na Dukle (pomník generálu Sázavskému), vyhlídková věž a muzeum nad průsmykem (případně dle vzájemné dohody doplňkový program), večeře a volný večer.

Neděle 11.září snídaně a odjezd zpět do České republiky. Cestou návštěva památníku a hřbitova v Liptovském Mikuláši, pietní akt. Návrat v pozdních odpoledních hodinách. Program zájezdu budou doplňovat dokumentární filmy o 2. světové válce a Karpatsko-dukelské operaci. Cestou bude možné zakoupit trička a literaturu s volyňskou tématikou. Doprovázet vás bude zkušený slovenský průvodce doktor Josef Rodák a Dagmar Martinková.

Předpokládaná cena je 3 350.-kč (dle kurzu koruny a obsazenosti zájezdu se může mírně změnit). Pro děti do 12 let je cena zájezdu 2 350.-kč. V ceně zájezdu je čtyřikrát ubytování ve standartním hotelu Rubín s polopenzí, doprava autobusem, průvodce na Slovensku a vstupné do muzeí. Pojištění si hradí každý sám!

Zájezd je částečně spolufinancován dotací na autobus, kterou získala Společnost Ludvíka Svobody. Po potvrzení vaší rezervace zájezdu prosím uhradit cenu na č.ú. 187 715 371/0300, do zprávy uvést jméno a příjmení účastníka zájezdu. Úhradu provést nejlépe do 10.srpna 2016.

Zájemci nechť se co nejdříve hlásí u Dagmar Martinkové:
Email: volynsti.cesi@gmail.com nebo tel. 721 409 081 (preferuji email).

11.5.2016

Hledání předků z Volyně. Kocek

Obracím se na všechny s prosbou o pomoc při hledání svých předků, kteří přišli z Volyně v r.1947 do Bukové u Horšovského Týna. Narození a pobyt na Volyni mám podchycený a zaznamenaný. Jedná se o generaci předků, kteří na Volyň odešli z Čech. U těchto nemám ani datum narození, ani místo odkud z Čech odešli na Volyň. Kocek Václav, vzal si za ženu Barboru Siřisťovou. Tento manželský pár asi odešel z Čech pravděpodobně jako sezdaní, ale nevím kdy a kde se narodili. Spolu měli 4 děti, které se jim narodily v Kvasilově. Kocek Václav 2.11.1880, Kocek Antonín 1888, Kocek Štěpán 26.12.1894, Kocková Anna-datum nevím. Tyto děti se v dospělosti oženily a vdaly a jejich děti už se narodily v Palči.na Volyni.Kocek Václav-Votavová Božena 4 děti-Vladimír-1922,Josef-1923,Jaroslav-1927,Václav-utonul.Kocek Štěpán-Krušinová Marie 3děti-Václav 1924, Antonie,Jaroslav.Kocek Antonín - Bartoníčková Anastázie-2 děti-Václav-1926,Olga.Kocková Anna-Moravec Josef-4děti-Věra,Žofie,Josef,Jaroslav.Velmi Vás prosím o pomoc při hledání těchto chybějících údajů. Věřím, že máte více možností a prostředků k tomuto hledání. Za pomoc Vám děkuji.

S pozdravem Příbek Josef. kontakt: PribekJosef@seznam.cz

11.5.2016

My, volyňští Češi a jejich potomci,

jsme hrdí na to, že jsme se aktivně podíleli na osvobození Československa v době 2.světové války.

Volyňští Češi vstoupili v počtu necelých 11 tisíc do řad 1.československého armádního sboru a prošli od Buzuluku, těžkými boji zejména v Karpatech, přes Liptovský Mikuláš, Ostravu až do Prahy. Rozhodli se obětovat své vlast to nejcennější, své životy. Dodnes ještě několik veteránů žije mezi námi, většina však již odešla. Jsme hrdí na jejich odvahu a vděčni za to, že dnes můžeme žít ve svobodné a demokratické České republice. V každé naší rodině někdo vstoupil do armády a bojoval, každého z nás se dotýká vzpomínka na válečné události.

Proto se připojujeme k neformálnímu spolku Nesmrtelný pluk- Česká republika, který pořádá 8. května 2016 akci „Nesmrtelný pluk - pochod potomků těch, kteří přispěli k vítězství nad fašismem“. K této akci jsme se rozhodli na podzim minulého roku na našem celostátním setkání. Původně jsme však plánovali pochod ke vzniku republiky a současně uctít také památku legionářů z 1.světové války, k nimž i naši předci patřili a tak se podíleli i na vzniku Československa. Zvažovali jsme také jiné, originální pojmenování.

Tímto pochodem bychom rádi veřejně uctili statečnost všech lidí, kteří bojovali a také těch kdo se hrdě hlásí k odkazu svých předků, kteří bojovali za 2.světové války proti fašismu. Naším cílem je, a takto chápeme i cíl Nesmrtelného pluku, zachránit a obnovit rodinné osobní vzpomínky na tyto účastníky druhé světové války. Zároveň bychom chtěli, aby si v této neklidné době, plné lokálních válečných konfliktů, především mladá generace uvědomila, jak je důležité aktivně bojovat za život v míru.

Účast na akci je zcela dobrovolná. Současně nechceme, aby byla zneužita k jakékoliv politické propagaci.

Za Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel předsedkyně Dagmar Martinková

9.5.2016

Den dětí Litoměřice

Sdružení volyňských Čechů, region Litoměřice připravilo ke Dni dětí pro své členy a jejich přátele výlet do chomutovského lesoparku (http://www.zoopark.cz/cs/o-nas).

Akce se koná v neděli 29. 5. Odjezd v 8.00 hod. z autobusového nádraží. Předpokládaný návrat okolo 17. hodin. Autobus za dospělého 200Kč, děti zdarma. Využijeme slevu vstupného pro skupinu nad 10 lidí. V odpoledních hodinách nás čeká opékání buřtů na UTAJENÉM místě. Hlaste se na email: pelikusovad@seznam.cz, tel. 773 096 538.

Na cestu velkou svačinu, pití a hlavně dobrou náladu!

Těšíme na výlet s Vámi.

Za Litoměřický region Mirek Kučera, Jiří Jetenský a Dáša Pelikusová

9.5.2016

Setkání rodáků z Jezírka

Oznamujeme, že dne 18. 6. 2016 v 11.00 hod. v restauraci Václavka (u nemocnice) v Žatci se koná setkání rodáků, jejich potomků a přátel z Jezírka.

J. Krouský

9.5.2016

Setkání Čechů z Volyně a jejich potomků v Krnově

Vážení přátelé, z podnětu bývalých účastníků setkání v Krnově a na doporučení regionálního výboru Svazu v Suchdole, organizujeme i letos toto setkání. Zveme Vás a Vaše rodinné příslušníky do Krnova, v sobotu dne 4. června 2016. Zahájení se koná na Cvilíně v 10.00 mší svatou, obětovanou za padlé ve válce, oběti násilí, za všechny naše zemřelé i živé rodiny. Ve 12.00 se sejdeme v restauraci Šelenburg, kde společně poobědváme a následuje program. Útratu si platí každý sám. Sladkosti je možné přinést s sebou. Z důvodu kapacity restaurace prosíme o nahlášení počtu účastníků na mailu nebo telefonem do 20. května 2016. Srdečně zveme a těšíme se na setkání.

Anna Vyhlídalová, tel. 605 527 481, annavyhlidalova@seznam.cz

Ludmila Čajanová, tel. 723 877 270, lcajanova@atlas.cz

Božena Čevelová, cevelovi@email.cz

25.5.2016

NÁVRATY VOLYŇSKÝCH ČECHŮ

navraty_volynskych_cechu

26.4.2016

Vážení potomci,

přijďte s námi uctít statečnost našich předků! Nesmrtelný pluk - Česká republika

Neformální spolek Nesmrtelný pluk, jehož součástí je Český svaz bojovníků za svobodu, Svaz vojenských veteránů ČR, Společnost Ludvíka Svobody, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel a Občanské sdružení za evropskou multikulturní společnost, pořádá 8. května 2016 akci Nesmrtelný pluk - pochod potomků našich předků, kteří přispěli k vítězství nad fašismem.

Tímto setkáním bychom rádi uctili statečnost všech lidí, kteří se hrdě hlásí k odkazu svých předků,kteří bojovali za 2.světové váílky proti fašismu na všech frontách, ať v řadách východní i západní armády, letců RAF, partyzánů, odbojářů, účastníků Pražského povstání i těch, jejíž předkové trpěli v nacistických žalářích. Spolu s námi se sejdou také potomci hrdinných vojáků slavné Rudé armády i dalších spojeneckých armád všech národů. Hlavním cílem projektu Nesmrtelný pluk je zachránit a obnovit rodinné osobní vzpomínky na tyto účastníky druhé světové války. Zároveň bychom chtěli, aby si v této neklidné době, plné lokálních válečných konfliktů, především mladá generace uvědomila, jak je důležité aktivně bojovat za život v míru.

Pokud se chcete pochodu zúčastnit, vytiskněte si prosím fotografii člověka, kterého chcete představit (ideálně rozměr A3 nebo A4). Doporučujeme ještě zatavit do folie (dělají to v kopicentrech), či umístit do rámečku a přijďte 8. května 2016 ve 13 hodin na Loretánské náměstí na Pražském hradu. Z Loretánského náměstí se účastníci přesunou na Hradčanské náměstí, kde od 14 hodin proběhne koncert dětských pěveckých sborů z Ruska a České republiky, které zde představí svůj program na počest Dne vítězství. Záštitu nad koncertem převzal prezident Miloš Zeman.

Účast na akci je dobrovolná a akce nesmí být zneužita k jakékoliv politické propagaci.

Srdečně Vás zve za Klub potomků při Společnosti Ludvíka Svobody Ludvík Engel a za naše Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel Dagmar Martinková

Poznámka: před zahájením pochodu bude možné si zakoupit triko, na kterém je starý znak našeho sdružení „věrni zůstaneme“.

25.4.2016

Dne 14. dubna 2016 oslavil Žytomyrský spolek volyňských Čechů 25 let činnosti

Žytomyrský krajanský spolek volyňských Čechů oslavil dne 14.dubna 2016 celých 25.let od založení. Oslavy začaly na žytomyrské technologické univerzitě kde bylo slavnostně otevřeno české centrum za přítomnosti představitelů univerzity a našeho velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha. Poté všichni účastníci navštívili místní muzeum, kde se nachází jedna místnost věnovaná historii žytomyrských Čechů. Následoval bohatý kulturní program, kde se představily všechny generace zdejších potomků Čechů a součásti programu byl dokument o žytomyrských Češích, zdravice a předávání ocenění zasloužilým členům. Program ukončil bohatý raut a přátelské posezení s hudbou. Atmosféra byla slavnostní a přitom tak upřimná, plná nadšení. Bylo radostné se tohoto náročného programu účastnit. Je zjevné, že se české tradice a kultura v Žytomyru plně rozvíjí!

Dagmar Martinková, foto Miroslav Nerad

5.4.2016

Pozvánky

Plánovaný zájezd na Volyň 2016
Olomoucký region SČVP plánuje uspořádat od 3. 7. do 9. 7. 2016 autobusový zájezd na Volyň. Ubytování a polopenze bude zajištěna v hotelu v Rovně a Lucku. Počítáme s návštěvou příbuzných a rodišť svých rodičů a také města Žitomír, kde jsme roky nebyli. Orientační předběžná cena bude asi 6.000,-Kč za osobu. Autobus pojede po trase Most, Praha, Brno, Olomouc a Nový Jičín. Pokud budete mít zájem, (musíme vědět počet účastníků) můžete telefonovat 775 098 503; nebo napsat email: miroslav.nerad@seznam.cz

Plán na jednotlivé dny:

Neděle 3.7. odjezd z Prahy ve 13.00 hod směr Brno a Olomouc,
Pondělí 4.7. Rovno- ubytování, prohlídka města, český pomník, volný půlden,
Úterý 5.7. Žitomír - (krajanský spolek), návrat do Rovna,
Středa 6.7. přesun do Dubna a okolí- volný den, Luck- ubytování,
Čtvrtek 7.7. Český Malín (pieta), Boratín, Luck-volný půlden,
Pátek 8.7. návrat přes Počájevo, Lvov (zajištěn průvodce), odjezd 18.00
Sobota 9.7. příjezd do Prahy dopoledne do 12.00

Miroslav Nerad

Výroční schůze v Šumperku
Výbor regionu Šumperk srdečně zve všechny své členy a přátele na výroční členskou schůzi regionu Šumperk, která se bude konat v sobotu dne 14. května ve 14. hodin v jídelně bývalého podniku Moravolen v Šumperku (naproti bývalému kinu Svět). Těšíme se na Vás.

Za výbor regionu předseda Jaroslav Miller

Vážení rodáci z Kvasilova
Připravuji plán Kvasilova a prosím rodáky, kteří si pamatují jména občanů Kvasilova, kde kdo bydlel, ať se mi ozve. Ulici Trenčín u pivovaru mám celou osazenou jmény. Ostatní jen některá jména v jednotlivých ulicích. Spolupracují s rodáky na Žatecku a Chomutovsku. Prosím Vás, rodáky, kdo si pamatuje, kde kdo bydlel a jejich sousedi. Ozvěte se mi prosím. Připravuje se také sraz Kvasilováků v Liběšicich u Žatce. Děkuji.

Jindřich Fiala, Pionýrů 508, 431 51 Klášterec nad Ohři, tel. 737 921 996, e-mail: fiala.jind@seznam.cz

Pozvánka na setkání Kvasilováků,
jejich potomků a přátel, které se bude konat v Liběšicích u Žatce v sobotu 4. června 2016. Sraz účastníků u pomníku padlých občanů Kvasilova a okolí v 11 hodin. Po pietním aktu, se přemístíme do místní restaurace na pohoštění a přátelské posezení. Zveme všechny žijící Kvasilováky, jejich děti, vnuky a přátele. Na občerstvení a organizační výdaje bude vybírán na místě příspěvek 150 Kč. Vzhledem k nutnosti zajistit předem občerstvení se přihlaste co nejdříve na telefonu: Ing. Miroslav Kadavý, mobil 723 470 746, Jindřich Fiala 737 921 996.

Srdečně zveme. Organizační výbor.

Setkání rodáků z Hulče České
Zveme na dvaadvacátá výroční setkání rodáků z Hulče České, jejich potomků a přátel, které se uskuteční v Kolešovicích v restauraci Kino dne 28. 5. 2016 v 10.00 svou účast prosím potvrďte písemně na adresu: Jindřich Bečvář, Zderaz 4, 27004, Hořesedly, nebo na tel. 732479047, nejpozději do 23. 5. 2016 potvrzení účasti je nutné za účelem objednávky pohoštění, částka 200,- na osobu bude vybírána při vstupu.

Srdečně zve za výbor Jindřich Bečvář

Setkání rodáků z Novokrajeva
Milí moji přátelé a rodáci z našeho Novokrajeva. V minulém roce jsem Vám psala ve Zpravodaji, že to bude naše poslední setkání. Blíží se měsíc květen a možnost se opět setkat. Proto Vás žádám, kdo budete chtít přijet, přijeďte 7. května, je to sobota, na 10.00 hodinu k památníku našich padlých rodáků do Podbořan. Zatím nevím, kde bude společný oběd. To se upřesní na místě setkání. Prosím Vás, kdo budete moci tak přijeďte. Sama jsem dost nemocná, ale snažím se našeho setkání účastnit.

S pozdravem Kamila Ondrová

Členská schůze regionu Šumperk
Výbor regionu Šumperk srdečně zve všechny své členy a přátele na výroční členskou schůzi regionu Šumperk, která se bude konat v sobotu dne 14. května ve 14. hodin v jídelně bývalého podniku Moravolen v Šumperku (naproti bývalému kinu Svět). Těšíme se na Vás.

Za výbor regionu předseda Jaroslav Miller

Setkání rodáků a přátel Českého Volkova
a okolí, na které si Vás dovolujeme, co nejsrdečněji pozvat se uskuteční 18. 6. 2016 od 10 hodin v restauraci „U kasáren“ pod Kauflandem v Lounech. Program: zahájení setkání, společný oběd, zábava, 17 hodin večeře. Přihlášky do 15. 6. 2016 na telefon 605 951 390, 606 094 130. Poplatek 280 Kč při příchodu. Pečivo vítáno.

Srdečně zvou Srbecká a Arvayová

Slavnostní shromáždění
Výbor regionu Teplice zve všechny členy a příznivce na slavnostní shromáždění k 71. výročí ukončení II. světové války, které se bude konat 28. 4. 2016 od 10 hodin u památníku 313 obětí transportu smrti u kostela sv. Prokopa v Krupce. Zvláštní autobus z Teplic bude zajištěn, odjezd v 9.30 ze zastávky naproti hlavnímu nádraží Teplice.

V. Holmanová

Májové posezení v Praze
Region Praha Vás srdečně zve dne 25.5.2016 v 11,00 hod. na májové posezení s kulturní vložkou do hotelu Legie v Praze, 4. patro. Zájemci mají možnost se přihlásit u pí. Jiřiny Kolářové tel.728 191 26O , 209 921 949 /večer/nebo e-mailem Kolarova.Jirina@seznam.cz, nejpozději do 20.5.2016. Vstupné 120,-Kč. Oběd a občerstvení v ceně. Tradiční tombola.

Za region Praha ing.Ludvík Engel.

Schůze regionu Teplice se uskuteční následovně:

1 schůze výborová 25. 2. 2016 - 10,00 Twin Café
2 schůze jarní sezení 28. 4. 2016 - 13,00 restaurace Aladin
3 schůze výborová 18. 10. 2016 - 10,00 Twin Café
4 schůze výroční 20. 10. 2016 - 13,00 restaurace Aladin

Lubomír Sazeček

Pozvánka
Město Kroměříž spolu se Společností Ludvíka Svobody, z.s., dovolují si Vás pozvat na pietní akt položení věnců u hrobu arm.gen. Ludvíka Svobody, který se koná v Kroměříži ve čtvrtek 5. května 2016 ve 12.00 hodin u příležitosti 71. výročí ukončení 2. světové války a bude zároveň uctěním památky padlých hrdinů, kteří se podíleli v květnu roku 1945 na osvobození Československa a města Kroměříže.

Program:
12.00 – slavnostní položení věnců
12.20 – projevy
12.45 – předání pamětních medailí Ludvíka Svobody
12.55 – hymny
13.05 – ukončení pietního aktu
13.45 – oběd
Po obědě (cca 13.45) přejezd do Břestu – pietní akt na místním hřbitově. Z Břestu odjezd do Prahy

Odjezd autobusu z Prahy:
5.5.2016 v 7.00 hodin od GŠ na Evropské v Praze 6
v 7.30 hodin od hotelu Legie v Praze 2
Účast autobusem nahlásit: ing. Ludvík Engel – mobil 731 601 178 nebo mailem: engel.ludvik@seznam.cz

1.4.2016

Setkání regionu Brno

18.3.2016 se uskutečnilo setkání regionu Brno za účasti nové předsedkyně SČVP Mgr. Dagmar Martínkové. Sešlo se přes 30 Čechů z Volyně a jejich přátel. Předseda regionu Brno Ing. Jan Pavlica po připomenutí činnosti v roce 2015 seznámil přítomné členy o plánovaných akcích na rok 2016. Nová předsedkyně hovořila také o přípravě 70.výročí reemigrace v roce 2017. Paní Tereza Bártková seznámila přítomné o připravované akci pro zviditelnění Čechů z Volyně, pod názvem Den volyňské kuchyně, který bude spojen s prezentací naši historie, nabídkou literatury apod. Setkání proběhlo v družném ovzduší vzpomínek a také s výměnou názorů k současnému stavu na Ukrajině.

Zapsala: Alena Pavlicová 19.3.2016

12.2.2016

V Litoměřicích na plese

Cesta z Moravy do Litoměřic byla poměrně dlouhá, proto jsme si po srdečném přijetí na Kolibě předsedou regionu Mirkem Kučerou museli dát jeden „Kousek“, na spláchnutí prachu z cest. Ano, mluvím o dobrém pivě z místního minipivovaru. U nás na Hané bychom také řekli, že si dáme ještě jeden „kósek“. Při ubytovávání jsme postřehli, že kolem hotelu a sálu se pohybuje nebývalé množství zelených mužíčků s ulovenou zvěřinou. Později se nám dostala informace, že ples je pořádán ve spolupráci s myslivci, z nichž je řada taktéž volyňských Čechů. Myslím, že to není vůbec špatné řešení spolupracovat na organizaci akce s dalším spolkem, když to přinese například jako zde větší návštěvnost a zajímavé ceny do tomboly.

A skutečně. Sál byl plný, hemžilo se to tu muži v zeleném a dámami v róbách. Tombola připomínala les zvěře a ovocný sad. Jak jinak, když jsme kousek od „Zahrady Čech“. K tanci hrála všestranně vybavená kapela včetně tematických převleků a hrála vskutku výborně, protože taneční parket byl stále plný. Vyzvání k tanci neodolala ani naše veteránka, pravděpodobně nejstarší účastnice plesu paní Věra Suchopárová. Zavzpomínala na svá dětská léta na Volyni. Jak se ráda dívala, když si její maminka oblékala šaty na zábavu, která se konala každý rok ve Straklově na Tři krále… Tehdy se ženy uměly opravdu hezky a vkusně společensky obléci. A pokud vím, také si většinou šaty šily samy.

Pivo dobré, vínko z pod vrchů Pálavy od Pavliců jiskrné a karbanátky od paní Zelenkové výtečné. Celkový dojem za plný počet bodů. V neděli po snídani byla prohlídka minipivovaru. Dokážou zde uvařit až 19 druhů piva, vše závisí od poptávky. Mají zde také zážitkovou možnost „uvař si své pivo“, samozřejmě pod dohledem sládka. I to bych si jednou ráda vyzkoušela. Každopádně se zde na Kolibě projevila tradiční všestrannost a podnikavost pana Kučery i v tak proslulém oboru pro volyňské Čechy jako je pivovarnictví.

Slovo závěrem. Byl to již třetí volyňský ples, já jsem byla poprvé. Asi trochu ostuda. Není v našem sdružení mnoho akcí, které jsou určeny takřka všem (kromě náctiletých), a každého organizátora potěší, když je jeho akce podpořena hojnou účastí. Proto si dovolím vás vyzvat, aby se nás na dalším plese či na podobné akci setkalo ještě více, včetně mladších generací. Srdečné díky organizátorům plesu.(Ples se uskutečnil 6.2.2016 )

slovem pro vás zachytila Dagmar Martinková

11.1.2016

Prosba

Vážení volyňští přátelé,

píši studii o vojenské hudbě v 1. čs. armádním sboru v SSSR, ve které sloužil také vyšší počet Volyňských Čechů. K samotné činnosti hudby se mi podařilo již získat poměrně dost materiálů, nyní sbírám informace k jednotlivým příslušníkům.

Máte někdo prosím cokoliv o osobách uvedených v seznamu?

Mnohokrát předem děkuji,
s přátelským pozdravem a přáním všeho dobrého v novém roce
Jiří Klůc

11.1.2016

Pozoruhodní lidé

Vzájemná objetí přátel, úsměvy, vzpomínky, slzičky dojetí, taková byla atmosféra celostátního setkání volyňských Čechů, konaného 28. listopadu 2015 na Ministerstvu obrany ČR v Praze. Na dvě stovky krajanů a jejich potomků ze všech koutů republiky přijelo vzpomenout na hrdinství volyňských Čechů, kteří před sedmdesáti lety jako příslušníci 1. Československého armádního sboru v SSSR bojovali se zbraní v ruce za znovuobnovení Československa. Obzvláštní pozornosti se těšili žijící veteráni, jejichž zástupci zasedli v čestném předsednictvu. Organizátoři setkání - Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel - počítali s účastí všech generací. Dospělým účastníkům nabídli shlédnutí putovní výstavy „Návraty volyňských Čechů“, děti se mohly zabavit v herně, výtvarné dílně, i při projekci pohádek v kinosále.

Hlavní program, probíhající ve velkém sále ministerstva, byl velmi pestrý, poučení se střídalo s kulturními zážitky, i s chvílemi pro vzpomínky přátel. Slavnostní atmosféru programu doprovodil zpěvem státní hymny a písní volyňských krajanů mužský sbor Gentleman Singers. Podnětem k veřejné diskusi byly přednesené příspěvky historiků. Profesor Jaroslav Vaculík z Masarykovy univerzity Brno, pohovořil o Blaníku, ilegální odbojové organizaci volyňských Čechů. PaedDr. Jozef Rodák, jeden ze zakladatelů Dukelského muzea ve Svidníku, hovořil o historii budování tohoto muzea a o svých kontaktech s volyňskými Čechy, sahajících do přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, výslovně jmenoval Václava Širce ze Žatecka, autora řady příspěvků ve sborníku Dukla večne živá. Historik a spisovatel PhDr. Karel Richter, CSc., po svém vystoupení věnovaném ryzímu češství volyňských Čechů, vzbudil všeobecný potlesk vstoje. PaedDr. Jaroslav Moravec se zamyslel nad houževnatým vlastenectvím malé čtyřicetitisícové minority volyňských Čechů, ztracené v moři národů na Ukrajině, jež přivedlo v roce 1944 na dvanáct tisíc volyňských mužů a žen do řad Svobodova 1. Československého armádního sboru v SSSR. V bojích pod Duklou, u Liptovského Mikuláše, na svazích Malé a Velké Fatry, a při osvobozování Ostravy skládali životní maturitu ze svého vlastenectví. Dokumentární paměť této historie připomněl ve svém vystoupení pracovník Národního archivu v Praze Roman Štér.

V diskusi zazněla kritika nezájmu většiny české populace o historii svého národa, neúcty k jeho hrdinům, a především hlubokého nedocenění významu vojáků východního odboje za druhé světové války. Cožpak českoslovenští Židé, Rusíni a Ukrajinci, povětšinou zubožení propuštěnci ze sovětských lágrů, a dvanáct tisíc volyňských mužů a žen (čtvrtina veškeré české populace na Volyni), organizovaných v československé vojenské jednotce v SSSR, si nezasluhují stejné vážnosti jako je tomu dnes v případě českých a slovenských pilotů sloužících za války na západě?

Pro volyňské Čechy jsou posvátnými místy Český Malín, obec na Volyni, kde bylo zabito 374 nevinných krajanů (počtem obětí srovnatelný s Lidicemi), a Dukla, jako symbolické místo největší a nejkrvavější bitvy našich novodobých dějin. Každoročně na ně vzpomínají a pravidelně je navštěvují, ve svých rodinách udržují tradici historického povědomí. Dokladem je i projekt „Příběhy našich předků“, podle něhož měla nejmladší generace - školáci a studenti - literárně zpracovat osudy krajanských rodin, za první i druhé světové války, případně též běžný život v době míru. Dva příběhy, zaslané koordinátorce projektu Dagmar Martinkové, jejich autoři na setkání přednesli.

Dojemný byl průběh veřejné prezentace nedávno vydané publikace Karla Richtera Historické drama volyňských Čechů, v níž autor s využitím poznatků dlouholetého vlastního výzkumu a množství memoárů volyňských krajanů vytvořil historicky věrný, čtenářsky působivý, přehled historie volyňských krajanů. Autogramiáda autora zabrala celou dobu polední přestávky a na konci programu do ní účastníci setkání spontánně zapojili i přítomné volyňské veterány – tankistu plk. Karla Šeráka původem z Boratína, radistku Věru Suchopárovou (roz. Skřivánkovou) z Českého Straklova a spojaře plk. Václava Kuchynku z Českého Závidova.

Jsem rád, že setkání vyznělo jako upřímná pocta hrdinným předkům. Každá sebelépe míněná slova úcty může od příslušníka generace, která válku nezažila, znít sedmdesát let po válce poněkud účelově. Naproti tomu generálporučík Vilém Sacher (1907-1987), někdejší velitel 3. brigády 1. Čs. armádního sboru v SSSR, sestavené převážně z volyňských Čechů, poznal volyňské krajany bezprostředně, byl s nimi často v jejich nejkritičtějších životních situacích. V létě 1944 vedl dělostřelecký výcvik volyňských nováčků v táboře u Sadagury, velel jim za bojů u Dukly a při osvobozování Slovenska, koncem války s nimi došel až na střední Moravu. Do svého deníku si 6. května 1945 na Hané, někde mezi Holešovem a Hulínem, o volyňských vojácích zapsal:

... „Při vstupu do armády jim přislíbili dobrá hospodářství. Stavení, pole a nářadí.

Pozoruhodní lidé. Často jsem se v duchu ptal: Zač bojují? Za starou vlast, za rodinu? Nebo za nové lány s hospodářskými usedlostmi? Asi za všechno dohromady. Chtěli začít nový život ve staré vlasti. Skromný cíl, za který jich už tolik zaplatilo vším.

Brigáda v Sadaguře byla převážně volyňácká. Mladí i starší. Povahově měkčí, hloubaví jako Čeští bratři. Poslušní a učenliví vojáci. Dobrovolně opustili Volyň a své blízké. Dnes jim patří jenom to, co mají na sobě.

Na počátku karpatsko – dukelské operace prošli krvavým ohněm. A tak to šlo dál. Táli jako jarní sníh. Kolik jich asi k dnešnímu dni v brigádě zůstalo? Volyňským Čechům bychom měli jednou postavit památník. Z dobrého kovu. Oni na válku nikdy nezapomenou a my všichni bychom neměli zapomenout na ně.“

Tolik generálova brilantní analýza „duše volyňského vojáka“. Zamyslíme-li se hlouběji nad jeho slovy, pochopíme vlastenectví dnešních potomků volyňských Čechů, a jejich odhodlání houževnatě bránit památku svých předků.

Závěrem snad jen douška k bývalým volyňským vojákům.

Milí veteráni – Za všechno co jste pro naši těžce zkoušenou zemi v letech druhé světové války udělali, díky. Jste svědomím národa, buďte ještě dlouho mezi námi.

Potřebujeme vaše svědectví jako obranu proti falešným vykladačům dějin.

Jaroslav Moravec

30.11.2015

Celostátní setkání volyňských Čechů v Praze 28.11.15

Setkání se uskutečnilo v prostorách velkého sálu Ministerstva obrany, které jsme zahájili českou státní hymnou v podání skupiny Gentleman Singers. Setkání zahájila předsedkyně paní Mgr.Dagmar Martinková po úvodních slovech, poděkovala za práci a dlouholetou činnost paní Jaromíře Němcové-Ničové, která pozdravila účastníky setkání. První příspěvek k historii volyňských Čechů pronesl prof.Jaroslav Vaculík(MU Brno) ,který se týkal ilegální organizace Blaník. Následoval příspěvek pana PaeDr.Jiřího Rodáka (zakladatel dukelského muzea, Slovensko), kde nám přiblížil historii zakládání historického muzea Dukla – památník čs. armádního sboru v katastru území Vyšný Komárnik, který je propojen s památníkem sovětské armády v katastru území Svidník. Třetím příspěvkem bylo vystoupení historika a spisovatele PhDr.Karla Richtera,CSc., o historii volyňských Čechů a udržení si ryzího češství do současnosti. Apeloval na jeho kultivaci ve sjednocující se Evropě. Čtvrtý příspěvek přednesl PaeDr.Jaroslav Moravec, který vyzvedl vlastnosti volyňských Čechů, SRDEČNOST, NESOBECKOST A HOUŽEVNATOST. Dále připomenul, že v 1.československém armádním sboru ze 16 000 vojáků bylo více než 60 % volyňských Čechů. Poslední příspěvek přednesl historik Roman Štér : Volynští Češi v bojích v Karpatech. Následovala diskuse.

Během přestávky občerstvení, prodej knih a vzájemná diskuse účastníků. Po přestávce nám svým třetím vystoupením zazpívali členové skupiny Gentleman Singers. Pak následovala autogramiáda spisovatele PhDr.Karla Richtera,CSc.. Dále proběhla prezentace projektu „Příběhy našich předků“ . Celý program uváděl a moderoval pan Zdeněk Pěnkava, který zpestřoval svá vystoupení přednesem veršů.

Celé setkání se neslo v srdečné a družné atmosféře a radosti ze vzájemných setkání.

zapsala : Alena Pavlicová

13.11.2015

POZVÁNKA

Celostátní setkání volyňských Čechů k 70. výročí osvobození vlasti a příchodu volyňských Čechů jako příslušníků 1. československého armádního sboru konaného dne 28. listopadu 2015, Ministerstvo obrany, Na Valech, Praha

Program:
  9.30 hod. Prezence
10.00 hod. Zahájení, uvítání hostů a válečných veteránů
10.15 hod. Zdravice přítomných hostů
10.30 hod. Kulturní vystoupení pěveckého souboru
10.40 hod. Přednesení příspěvků k historii volyňských Čechů
-přislíbili účast: prof. Jaroslav Vaculík (MU Brno), PaeDr. Jiří Rodák (zakladatel dukelského muzea, Slovensko), PhDr. Karel Richter, CSc., Mgr. František Štambera (Národní muzeum Praha), PaeDr. Jaroslav Moravec, Roman Štér (Národní archiv)aj.
11.50 hod. Diskuze k příspěvkům
12.10 hod. Občerstvení

13.00 hod. Kulturní vystoupení pěveckého souboru
13.15 hod. Prezentace projektu „Příběhy našich předků“
13.45 hod. Prezentace knih o volyňských Češích, autogramiáda (možnost zakoupení knih)
14.45 hod. Projekce fotografií a povídání o zájezdech po stopách našich předků (Volyň, Slovensko)
Předpokládané ukončení v 16.00 hod.

doprovodný program:
-v přilehlém salonku dětská herna a výtvarná dílna
-projekce pohádek pro děti v kinosále
-k zhlédnutí putovní výstava „Návraty volyňských Čechů“

Všichni volyňští Češi, jejich potomci a přátelé jsou srdečně zváni!
Za organizátory Dagmar Martinková

Metrem na zastávku Hradčanská, jít směrem na Pražský hrad, adresa vchodu Tychonova 1, odbočka z ulice Na Valech.

02.11.2015

Setkání regionu Brno

Dne 30. 10. 2015 se uskutečnilo setkání brněnského regionu v salonku restaurace Rubín (sešlo se nás 26). Předseda regionu Brno Jan Pavlica seznámil přítomné členy o zasedání sněmu, které se uskutečnilo v Praze dne 21. 10. 2015, kde proběhla volba nového předsedy zapsaného spolku volyňských Čechů a jejich přátel. Novou předsedkyní se stala Mgr. Dagmar Martinková z regionu Vyškov. Mgr. Martinková pozvala všechny regiony na celostátní setkání volyňských Čechů k 70. výročí osvobození vlasti a příchodu volyňských Čechů jako příslušníků 1. československého armádního sboru, které bude v Praze 28. 11. 2015, pro setkání budou vyhrazeny prostory na Ministerstvu obrany. Přihlásit se mohou všichni členové regionu na uvedených kontaktech Jan Pavlica - 602563237 a Alena Pavlicová – 724120308. Na základě počtu přihlášených budeme zajišťovat společnou dopravu na tuto akci. Pak jsme všichni společně popřáli naší současné místopředsedkyni paní Jaromíře Němcová k jejímu životnímu jubileu. Dále již setkání proběhlo v duchu vzpomínek jednotlivých členů a připomínek k současnému stavu, který na Ukrajině momentálně je. Na další setkání se můžete těšit na jaře 2016, pokud se nic nezmění, tak opět v salonku restaurace Rubín.


Zapsala: Alena Pavlicová 31. 10. 2015

27.10.2015

Mikulášská nadílka s čerty v Litoměřicích

Po úspěšném 1. ročníku Mikulášské nadílky s čerty se 2. ročník uskuteční v neděli dne 6. prosince 2015 od 16 hodin v sále Koliby v Litoměřicích. Na děti čeká spousta zábavy, soutěže, hudba, tanec a samozřejmě dárky od Mikuláše. Proto vyzýváme naše členy a jejich přátele, aby tyto informace předali svým potomkům. Prosíme, aby zájemci nahlásili počet účastníků a především počet dětí, abychom mohli pro ně připravit dárky a to buď telefonicky – 723326841 (p.Zelenková) a nebo mailem: danielazelenkova@seznam.cz. Také je možné se přihlásit přímo na Kolibě v Litoměřicích u pana Miroslava Kučery (tel. 777165898), nebo mailem : koliba@post.cz.

Vstupné pro všechny účastníky 50,- Kč + 80 Kč za balíček pro dítě.

Věříme, že podpoříte naši akci a uděláte radost svým dětem, vnukům, pravnukům v krásném prostředí naší Koliby. Těšíme se na Vás.

Za výbor regionu: Miroslav Kučera, předseda a Daniela Zelenková, jednatelka

21.10.2015

Volba nových orgánů sdružení SČVP

Na středu 21.10.2015 byl svolán sněm SČVP, který zvolil 35 kandidátů celostátního výboru, 5 členů revizní a kontrolní komise SČVP a 2 náhradníky. Následně schválil navrhované změny stanov, také s novými legislativními požadavky. Nový celostátní výbor na svém zasedání zvolil novou předsedkyni paní Mgr.Dagmar Martínkovou.

Zapsala : Alena Pavlicová

22.09.2015

Výbor regionu Litoměřice srdečně zve všechny členy a jejich přátelé na tradiční POSVÍCENSKÉ SETKÁNÍ

které se bude konat v sobotu dne 26. září 2015 od 10 hodin na Kolibě v Litoměřicích. Pokud bude někdo požadovat odvoz z města na Kolibu, je třeba požadavek nahlásit p. Zelenkové na č. Tel. 723326841, nebo mail: danielazelenkova@seznam.cz. Doprava bude zajištěna v 9,30 na těchto zastávkách:

1) před hlavním vchodem hlavního nádraží
2) před supermarketem Albert (u hlavního vchodu)
3) autobusová zastávka u Luny

Na programu bude na programu m.j. i vzpomínka na Karpatskodukelskou operaci. Věříme, že se zúčastní co nejvíce našich členů a příznivců. Těšíme se na Vás.

Daniela Zelenková, jednatelka

12.08.2015

VÝZVA

Sepište příběh svého předka!
Projekt, který právě startuje…

Výzva zřejmě zní trochu úderně, ale svým způsobem odpovídá náplni projektu, který se právě zahajuje a obrací se nejen na všechny potomky volyňských Čechů. Je určen nejmladší generaci potomků ještě školou povinných, ať už v lavicích škol základních, středních a počítá i se vysokoškolsky vzdělávajícími se zájemci, neboť jak doufám, i zde potomků není málo – jelikož pravidlo vysoké vzdělanosti volyňských Čechů stále platí. Jak už jsem výše uvedla, autorem příběhu nemusí být jen potomek volyňských Čechů, může to být kdokoliv ze známých, sousedů, nebo jen student, který má zájem se do projektu zapojit.
Cílem projektu je sepsání příběhu, který se týká vašeho předka, či vzdáleného příbuzného, známého, souseda, zkrátka volyňského Čecha či Češky. Příběh, který se může vázat k událostem 2. světové války, například příběh vojáka, vojačky, nuceně nasazeného, obyvatele české vesnice na Volyni, prožívajícího útrapy válečné mašinérie. Může to však být příběh ze všedního života, ze soužití obyvatel Volyně různých národností, příběh může vzpomínat i události z první války, téma jednoduše není úzce profilováno na danou dobu či událost. Neočekáváme žádné profesionální dílo, založené na ověřených pramenech, zkrátka stojíme jen o vyprávění životního osudu, který se traduje ve vaší rodině, nebo okolí, který může být doplněn kopiemi fotografií, dokumentů či dopisu z fronty atd.
Velikost příspěvku není omezována, minimálně to však musí být text o velikosti strany A4, elektronicky sepsaný (na PC). Potomci, požádejte o pomoc nejen své příbuzné, ale i své učitele dějepisu či českého jazyka. Tato výzva bude doručena i školám, ovšem je jen a jen na učitelích, zda se ujmou iniciativy a zapracují projekt do svého tematického plánu.
Vybrané práce budou prezentovány a oceněny na setkání volyňských Čechů a jejich potomků v závěru roku. A dále, autoři nejlepších příběhů, pokud se vše vydaří, se v následujícím roce vydají po stopách válečných bojů svých předků na Slovensko. Projekt bude podpořen Ministerstvem obrany, a pokud všechna jednání vyjdou, pravděpodobně i předsedou poslanecké sněmovny PČR Janem Hamáčkem.
Text opatřený povinnými údaji jako je jméno a příjmení autora, adresa bydliště, věk, název školy a navštěvovaný ročník, včetně dalších příloh (kopie dokumentů, ale nejsou povinné) posílejte buď elektronicky na email: dagmar.manhalova@seznam.cz, nebo na poštovní adresu: Dagmar Martinková, Bohdalice 7, 683 41. Uzávěrka projektu bude 30. října 2015. Mnoho vydařených příběhů přeje koordinátorka projektu,

Dagmar Martinková

03.08.2015

DUKLA 3.-6. září 2015

Program: Čtvrtek 3. září ráno cca v 7.00 hod. odjezd z Mostu, dále do Žatce. Zastávky v Praze, Brně či Hradci Králové, Olomouc přes celé Slovensko do Svidníku. Příjezd ve večerních hodinách do hotelu Rubín ve Svidníku (cca 20.-21. hod.), ubytování, večeře.
Pátek 4. září snídaně, výjezd na polskou stranu do blízkosti Krosna (počátek Karpatsko-dukelské operace), výhled na celé údolí a směr operace. Návštěva Machnówky či Wrocanky (místa těžkých ztrát na životech), návštěva okolních muzeí (podle doporučení průvodce), kóta 534 aj. (dle časových možností). Oběd buď z vlastních zásob či podle doporučení průvodce. Město Dukla, zdejší muzeum, dále Novosilka (památník 2. paradesantní brigádě) (opět vše dle možností na místě) a Zaršina. Návrat do hotelu, večeře a volný večer dle vlastního uvážení.
Sobota 5. září snídaně, Zyndranowa (zde malé muzeum), boje kolem hranic – možné projít na českou stranu pěšky k hlavnímu pomníku na Dukle (pomník Sázavskému, ženistům) a dalších míst podle doporučení místního průvodce (program se operativně může pozměnit), položení věnců, případně Svidník muzeum. Večeře a volný večer.
Neděle 6. září snídaně a odjezd zpět do České republiky. Cestou návštěva památníku a hřbitova v Liptovském Mikuláši, položení věnců.
Program zájezdu budou doplňovat dokumentární filmy o Karpatsko-dukelské operaci, včetně nahraných výpovědí pamětníků, kteří už dnes bohužel nežijí. Doprovázet nás bude doporučený zkušený průvodce (vše ve spolupráci s Miroslavem Klusákem, pravnukem Ludvíka Svobody, přesný program se stále ladí).
Předpokládaná cena je 3.300.-kč (dle kurzu koruny a obsazenosti zájezdu se může mírně změnit). V ceně zájezdu je třikrát ubytování ve standartním hotelu Rubín s polopenzí, doprava autobusem a průvodce na Slovensku. Cestovní pojištění si každý zařizuje sám.
Zájemci nechť se co nejdříve hlásí a neváhají u Dagmar Martinkové: Email: dagmar.manhalova@seznam.cz nebo tel. 721 409 081.
Číslo účtu platby: 187 715 371/0300, do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno a příjmení!!!
Pojeďte s námi poznat příběh míst, kde naši předci bojovali a dozvědět se o tom více. Pojeďte sdílet vzpomínky…
Těší se na vás za Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel

Dagmar Martinková

27.05.2015

Pozvánka do Žatce

zveme Vás na pietní akt k 72. výročí vypálení Českého Malína, který se koná za spoluúčasti : MěÚ Žatec, CV SCVP, Vojenská posádka Žatec, KVV Ústí nad Labem, Památník Lidice, OV ČSBS Žatec, ČsOL Žatec, Konfederace politických vězňů. Pietní akt se uskuteční v neděli dne 12. července 2015 od 10 hodin u památníku u hřbitova v Žatci.

Srdečne zve výbor regionu

21.04.2015

POZVÁNKA

Srdečně Vás i Vaše blízké zveme na společné setkání Volyňských Čechů a jejich přátel našeho regionu, které se uskuteční v neděli 17. května 2015 od 15 hod. v Městském kulturním zařízení v Uničově (budova kina – Moravské nám.).

Program:

 • 14:30 panychida a kladení kytice k pomníku padlých u Náměstí Osvobození
 • Přesun do MKZ
 • Stanovy SČVP
 • Novinky ze Sdružení
 • Z konference „Podíl volyňských Čechů na vzniku a obnově Československa" konané 24.11.2014 v Parlamentu ČR
 • Tombola (uvítáme jakýkoliv příspěvek do tomboly)
 • Hudba, volný program

Během setkání lze zaplatit členské příspěvky 200,- Kč na rok 2015. Upozorňujeme, že členské příspěvky je třeba uhradit osobně nebo je zaslat na účet sdružení, č.ú. 252001907/0300, při platbě prosím uveďte své jméno.

Těšíme se na setkání s Vámi.

15.04.2015

Křest publikace Historické drama volyňských Čechů

V Lidické galerii se dne 14. dubna 2015 uskutečnil křest knihy "Historické drama volyňských Čechů" autora literatury faktu Karla Richtera.

Odkaz

24.03.2015

V Ý Z V A

Vážení přátelé,

Žytomyrský spolek Volyňských Čechů 28.03.2015 bude dělat jarní úklid českého hřbitova v Žytomyru v Krošně. Pokud tam máte mohyly svých předků, prosíme, ozvěte se nám.

Ludmila Čiževská

24.03.2015

Plánovaný zájezd na Volyň

Olomoucký region SČVP plánuje uspořádat od 4.7. do 10.7. 2015 autobusový zájezd na Volyň.
Ubytování a polopenze bude zajištěna v hotelu ve městě Dubno. Počítáme s paprskovými výlety do města Luck, Č. Malín, Rovno, Počájev a větší prohlídku města Lvov, kde jsme 4 roky nebyli. Počítáme s 1 dnem k návštěvě známých a rodišť svých příbuzných.
Cena zájezdu bude vykalkulována dle současných cen. Orientační předběžná cena bude asi 6.000,-Kč za osobu. Autobus pojede po trase Žatec, Praha, Brno nebo HK, Olomouc a Nový Jičín.

Pokud budete mít zájem, (abychom věděli počet účastníků) můžete telefonovat nebo napsat na tuto adresu:

Ing. Miroslav Nerad
Na Struze 431/7
779 00 Olomouc

nebo: miroslav.nerad@seznam.cz

Zájemci se mohou informovat a přihlásit na tel. 775 098 503.

Za region Miroslav Nerad

23.03.2015

Setkání

Několika snímky přibližujeme setkání regionu Brno 20.3.2015, které proběhlo v příjemné atmosféře ve vinárně Amfora.
Do sdružení vstoupili čtyři noví členové.


09.03.2015

Vás zve na

K O N F E R E N C I

konanou u příležitosti

70. výročí účasti 1. čs. armádního sboru na osvobozování území Československé republiky a zakončení 2. světové války.

Koná se dne 13. dubna 2015

v Konferenčním sále Domu armády Praha
(Praha 6, Vítězné náměstí 4/684 – vchod z Buzulucké ulice)

Prezentace účastníků v 09:00 hod.
Zahájení konference v 09:30 a zakončení v 16:00.
Přestávka 12:30 – 13:30.


Program:
Zahájení konference prezentací internetové výstavy Československá armáda v zahraničí ve 2. světové válce.

plk. v.v. Doc. PhDr. Jozef Bystrický CSc. (VHÚ Bratislava)
Od Dukly po Boskovice, Svitávku a Letovice.

Prof. PhDr. Nina Pavelčiková CSc. (Ostravská univerzita)
Ostravská operace v historických souvislostech života jejích účastníků i svědků - československých tankistů i obyvatel Ostravska.

Mgr. Ondřej Kolář, Ph.D. (Slezské zemské muzeum)
Účast 1. čs. smíšené letecké divize v osvobozovacím boji v rámci Ostravsko-opavské operace.

Dr. Miroslav Brož (ČSOL)
Čs. interbrigadisté v řadách čs. vojenských jednotek v SSSR.

Paed.Dr. Jindřich Marek (VHÚ Praha)
Příslušníci sboru, kteří měli to štěstí, že byli na konci války v Praze a ve středních Čechách "u toho".

Diskuse

Změna programu vyhrazena

23.02.2015

Společnost Ludvíka Svobody z.s
Přípravná skupina pro založení „Klubu potomků příslušníků čs. zahraniční armády“

Vážení přátelé,

obracíme se na Vás jako na potomky – děti, vnuky, příbuzné – příslušníků československé armády v zahraničí, kteří v jejich řadách v druhé světové válce bojovali za osvobození naší vlasti od německých okupantů. Bojovali na různých frontách druhé světové války, tam kde je osud zanesl, na zemi i ve vzduchu. Osud vlasti jim nebyl lhostejný ani po válce. I v míru se snažili, aby nebylo zapomenut kolik obětí si vyžádala válka, jaké utrpení přinesla civilnímu obyvatelstvu, aby nebylo zapomenuto na odkaz, který nám zanechali a který společnost slibovala, že naplní.

Společnost Ludvíka Svobody byla založena před 10 lety. Smyslem její činností je, aby statečnost a oběti našich bojovníků za naši republiku nezapadly v zapomnění, abychom na ně byli hrdí a abychom jim byli vděčni za to, čím se zapsali do našich dějin. Jejich láska k vlasti a neústupnost zlu by měly být vzorem občanského postoje.

V současnosti se memoárová literatura znovu nevydává, výsledky bádání vojenských historických ústavů jsou málo dostupné. Za dobu svého trvání uspořádala Společnost Ludvíka Svobody řadu konferencí k tématům boje čs. armády v zahraničí. Jsou hojně navštěvované, protože pozvaní historici přibližují přítomným události po důkladném studiu a se znalostí dříve nedostupných archivních materiálů. Veřejnost oslovuje SLS i nástroji, které jsou v dnešní době běžné používané a blízké zejména mladým.

Za dobu našeho působení byla námi vytvořena internetová výstava „Čs. ženy bojující v zahraničních vojenských jednotkách“ (www.zeby-bojujici.cz), následoval projekt multimediálního „Průvodce Karpatsko - dukelskou operací (www.dukla1944.com). Pro tento rok máme připravenou další internetovou výstavu, a to o účasti naší zahraniční armády ve druhé světové válce "Bojovali za Československo" (www.bojovali-za-ceskoslovensko.cz), která je cílena na pedagogy a studenty středních škol.

Je mnoho témat, které bychom chtěli připomenout, aby se nestávaly pouze záležitostí spekulativních výkladů. Chceme aby měla veřejnost více ověřených informací a lidé si sami mohli udělat názor.

Je řada aktivit, které bychom chtěli podpořit, aby důležité historické události našeho boje za svobodu nebyly zapomenuty, nebo aby nebyly úmyslně, či z neznalosti zatlačovány do zapomnění. Takovou je například Ostravsko-opavská operace, ve které se československé tankové a letecké jednotky vyznamenaly. Občané Ostravska a Opavska prožili ničivou hrůznost a brutalitu války jako na žádném jiném území České republiky. Kdo to dnes v naší společnosti ví?,

Ti, kteří zažili válku stárnou, ubývá jich. Proto se obracíme na Vás. Proto, Vy přátelé, přijďte mezi nás a pomozte nám. Naši rodiče či příbuzní byli dobří přátelé, ale my se mnohdy osobně neznáme. Chtěli bychom se navzájem seznámit a popovídat si, poradit se. Nezveme Vás na spolkovou činnost, na zasedání na schůzích. Potřebujeme spolupracovníky, kteří by se podíleli na realizaci projektů.

Někteří z potomků se už do činnosti, týkající se jejich rodičů a prarodičů, kteří byli v čs.vojenských jednotkách zapojili. Tak např. Olga Štěpánová - Markovičová nedávno vydala knihu o svém otci "Medaile za ztraceného boha", Polda Vojtěchovský uspořádal loni v Žatci výstavu o čs. jednotce, Beruna Kopoldová a Oliver Malina - Morgenstern připravují filmový dokument Bojovníci od Sokolova, na kterém se podílejí i sourozenci Petrasovi, Mirek Klusák je hlavním koordinátorem multimediálního projektu Karpatsko-dukelská operace, na textu s ním spolupracuje Roman Štér. Tito se pravidelně zúčastňují konferencí pořádaných SLS a setkání v Hroznatíně, zúčastnili se vloni i zájezdu na Duklu, kde se vzpomínalo 70. výročí Karpatsko-dukelské operace. Návštěva míst, kde naši rodiče a další naši vojáci bojovali a v neposlední řadě setkávání s žijícími spolubojovníky a pamětníky rodičů, je opravdu velkým zážitkem.

Věříme, že by se s Vaším přičiněním mohl podařit projekt s cílem vytvořit medailonky účastníků zahraničních vojenských jednotek z Vaší rodiny. Máme zájem o vaše vzpomínky na vaše blízké - na účastníky bojů, fotografie... Tyto osobní medailonky by připomínali osudy jednotlivců - jeho či její cestu do armády a dále bojovou cestu a tím by mohly významně přispět k vytvoření pravdivého obrazu o zahraniční armádě. Kdo jiný, než my, rodinní příslušníci veteránů, bychom měli vzpomínky na ně nejen uchovávat, ale i předávat dál.

Zveme Vás na naší první společnou pracovní schůzku ve čtvrtek 5. března 2015 ve 14 hodin do sídla Československé obce legionářské v hotelu Legie, (4. patro), Sokolská 33, Praha 2. Uvítali bychom, kdybyste nám do 15. února 2015 sdělili, zda

 1. máte zájem se scházet,
 2. zda přijdete na první schůzku,
 3. zda nemáte možnost se scházet, ale máte zájem se jinou formou podílet na činnosti Klubu potomků (možná že i Vy sami v tomto něco děláte a jenom o tom ostatní zatím neví)
 4. vůbec nemáte zájem, či možnost se na této činnosti podílet.

Vaše náměty budou velmi vítané. Seznam kontaktů na potomky, který máme není zdaleka úplný, máte-li spojení na další, sdělte je prosím nám a zašleme, prosím, ji/jemu naše pozvání na první schůzku.

Odpovědi prosím posílejte na adresu:
nina.petrasova@seznam.cz
nebo Nina Petrasová, Arabská 569/8, Praha 6 - Vokovice,
nebo SMS +420 604 918 451

Na setkání s Vámi se těší

členové přípravné skupiny Klubu potomků příslušníků čs. zahraniční armády:

 • za SLS - v.r. Zoe Klusáková-Svobodová, Ludvík Engel, Miroslav Klusák
 • sympatizující SLS – v.r. Beruna Kopoldová a Nina Petrasová

V Praze dne 15. ledna 2015

21.11.2014

Konference
"Podíl volyňských Čechů na vzniku a obnově Československa"

Článek na stránkách Senátu Parlamentu České republiky


21.10.2014

Setkání regionu Brno

17.10.2014 se uskutečnilo setkání brněnského regionu v salonku vinárny Amfora. Předseda regionu Brno Jan Pavlica nás seznámil s proběhlými akcemi a těmi, co se teprve uskuteční. Vybrali jsme delegáty na setkání v Praze v senátu. Účastník zájezdu na Duklu p.Viktor Haken nám pověděl podrobnosti zájezdu a o jeho programu, který byl velmi zajímavý a poučný, doprovázen historií o Dukle a nejen o ní. Zájezd byl velmi vydařený. Další diskuse se odvíjela od aktuální situace na Ukrajině a okolo repatriace dalších Volyňských Čechů, se kterou nás aktuálně seznámila přítomná předsedkyně SČVP p.Jaromíra Němcová. Díky prostředí, které bylo klidné a hlavně nekuřácké probíhalo setkání v příjemné atmosféře.

Zapsala: Alena Pavlicová

6.10.2014


Dokument "Volyňští" pana Jána Mančušky, na kterém participovalo naše Sdružení, zvítězil v kategorii "Člověk a Společnost" na 40. ročníku mezinárodního festivalu EKOFILM v Ostravě. Cenu za tvůrce převzal v zastoupení Lubomír Sazeček!

14.7.2014

Pieta v Žatci k 71. výročí vypálení Českého Malína

Dne 13. 7. 2014 se piety k 71. výročí vypálení Českého Malína v Žatci zúčastnilo asi 130 osob, převážně volyňských Čechů. Z hostů to byli ministr školství M . Chládek, senátoři Mezian a Veleba, starostka města Žatce a další!

4.6.2014

Uctění památky prezidenta Edvarda Beneše při příležitosti 130. výročí jeho narození

Dne 31. 5. 2014 se v Žatci sešli členové SČVP a jejich příznivci k uctění památky prezidenta Edvarda Beneše při příležitosti 130. výročí jeho narození. Pietní shromáždění se sešlo na Kruhovém náměstí za účasti představitelů kraje, města a zástupců armády. Přítomni byli i volyňští veteráni včetně generála Miroslava Masopusta, Josefa Holce, Václava Kuchyňky a mnoha dalších. Slavnostní shromáždění zorganizované žateckým regionem se konalo za slunečného počasí a bylo zakončeno společným posezením s obědem v kulturním zařízení Moskva.

Lubomír Sazeček, 4.6.2014


70. výročí vypálení Českého Malína

Setkání Volyňských Čechů a jejich potomků ve městě Litoměřice 7.9.2013

V sobotu 7.9.2013 se uskutečnilo setkání Volyňských Čechů a jejich potomků ve městě Litoměřice. Sešli jsme se v hotelu Koliba, kde pro nás připravil krásný a pohodový program Litoměřický region, pan Miroslav Kučera nám zajistil prostory hotelu Koliba. Po zahájení se ujal slova pan starosta Litoměřic, který nás přivítal v Litoměřicích. Velmi zajímavý příspěvek z historie Volyně nám přednesl pan PaedDr.Moravec, paní předsedkyně Jaroslava Ničová-Němcová, přednesla aktuální informace ohledně možnosti dohledání dokumentů pozemků na Volyni. Následovala diskuse některých hostů. Po dobrém obědě jsme se vydali autobusem do přístaviště lodí v Litoměřicích na plavbu po Labi k Bráně Čech. Cestou nám hrála kapela Kadet, účastníci plavby se velmi dobře bavili, zazpívali si a zatančili, k dobré náladě nám přispělo i nádherné počasí . Bylo to velmi zajímavé a přátelské setkání, které se završilo večeří a produkcí kapely Schovanky. Kteří ještě měli dostatek sil, tak sobotní program zakončili noční diskotékou. Ze setkání a města Litoměřic přikládám několik fotografií.

Alena Pavlicová, 9.9.2013


Pietní akt v Českém Malíně 7.7.2013

V neděli 7.7.2013 proběhla pietní vzpomínka k výročí vypálení volyňské obce Český Malín, které se událo 13.7.1943, od této tragédie uplynulo 70 let. Několika snímky přiblížíme tuto pietní vzpomínku, která proběhla za velké účasti hostů obou zemí na ukrajinském a českém památníku v Malíně. Naši krajané cestovali na Ukrajinu několika způsoby, byly vypraveny 2 autobusy, někteří cestovali individuálně auty, naše skupina cestovala vojenským speciálem CASA. Po přistání na letišti v Rovně jsme se přesunuli autobusy na místo vzpomínkové akce, která proběhla za účasti představitelů Ukrajiny a České republiky. Nejdříve byla společná slavnostní mše, kde byli zástupci české i ukrajinské církve, poté byly položeny smuteční věnce. Následovaly obě hymny a proslovy, pak hostům zazpívali a zahráli členové ukrajinského lidového souboru. Po tomto aktu se všichni naši krajané přesunuli na český hřbitov, kde proběhla další smuteční a pietní vzpomínka s položením věnců. Na závěr jsem všichni společně byli na pozdním obědě, který pořádalo SČVP s účastí pivovaru Zeman z Lucka. Večer jsme se vrátili letadlem zpátky na Kbelské letiště. Atmosféra setkání byla velmi srdečná a jistě k tomu přispělo i pohodové počasí.

8.7.2013, Alena PavlicováVzpomínkové setkání 9. ledna 2013

V Pardubicích se 9. ledna 2013 odpoledne sešli pamětníci výsadku členů operace Silver A a událostí spojených s obdobím heydrichiády. Přítomni byli zástupci Senátu ČR, ministerstva kultury, kraje, města Pardubice a další osobnosti, včetně Ing. Jany Bobošíkové, která má na konání těchto setkání velkou zásluhu. Setkání se uskutečnilo v areálu pardubického Zámečku, městské vily, která za protektorátu fungovala jako sídlo a popraviště gestapa. Poté se účastníci přesunuli do hotelu Zlatá štika. Akce byla určena především pro pamětníky paravýsadku Silver A, ležácké tragédie, pardubického odboje a jejich potomky. Právě operace Silver A je s Pardubicemi nedílně spojená. Její aktéři, výsadkáři Alfréd Bartoš, Jiří Potůček a Josef Valčík, nad Československem seskočili v noci z 28. na 29. prosince 1941 a měli za úkol navázat rozhlasové spojení mezi protektorátem a Londýnem.

Vzpomínkového setkání se za SVČP zúčastnila paní Jaromíra Němcová Ničová a Lubomír Sazeček, kteří také položili věnec k památníku hrdinů výsadku. Po této akci se konalo kulturní posezení v hotelu Zlatá štika v Pardubicích. Součástí byla i výstavka fotografií z výcvikových táborů čs. vojáků v Anglii. Závěr vystoupení zástupců institucí učinil mistr Josef Somer, který přečetl pasáž z odbojářské literatury.

Ohlédnutí za konferencí v Senátu ČR

Vážení a milí krajané,

ráda bych vás informovala o konferenci k 65. výročí reemigrace volyňských Čechů, která se konala 27. září v budově Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci pod záštitou předsedy Senátu pana Milana Štěcha, který také přednesl úvodní proslov. Konference se zúčastnili delegáti krajanů a jejich potomků ze všech regionů Čech a Moravy. Referáty přednesli prof. Jaroslav Vaculík z MU v Brně, doc. Boris Iljuk, předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel paní Jaromíra Němcová Ničová. Potěšitelné bylo, že se konference zúčastnil poměrně velký počet našich mladých potomků. Dva z nich, Dáša Martínková z Vyškova a Roman Štér z Prahy, připravili velmi zajímavou putovní výstavu ze starší i novější historie volyňských Čechů. Oba vystoupili i se zajímavými referáty. Kromě nich vystoupili i další mladí a jejich aktivní účast svědčí o tom, že naši mladí se zajímají o své kořeny a že to, co dobrého naši předkové do nás vložili, bude ještě nějaký čas žít. Chtěla bych vyzvednout zejména práci Dáši Martínkové, která jako učitelka vede své žáky k tomu, aby sami získávali pomocí projektů informace o volyňských Češích, což se jí daří. Všechny referáty budou shromážděny ve sborníku.

PhDr. Miloslava Žáková CSc.

Program konference

Celostátní setkání SČVP v Žatci k 65. výročí návratu do vlasti
14. 4. 2012

Byla krásná slunečná sobota 14. dubna 2012. Po 65 letech se v Žatci sešli k slavnostnímu setkání Volyňští Češi a jejich potomci. Sešli se aby zavzpomínali na dny návratu do své původní vlasti. Bylo dojemné vidět účastníky 2. světové války, jejich syny a vnuky, jak vzpomínají na dobu prožitou na Ukrajině. Dobu která k nim nebyla nijak milosrdná. Z historie víme jak si tam museli vše zasloužit, jak tvrdý byl jejich start v nových podmínkách. Jak těžce se museli probíjet divokou dobou střídání vlád na jejich území. Jak se nezištně zapojili do bojů v 1. světové válce a jak se jim za to v budoucnu tehdejší mocipáni odměňovali.

Vzpomínali i na to, jak si museli doslova vyjídat teror od německých okupantů i ukrajinských nacionalistů ve válce následující. Proto se také s takovým odhodláním a v takovém množství přihlásili, a dobrovolně, do tehdy existující jednotky generála Svobody. Dá se říci, že jen díky jim vznikla československá samostatná jednotka. Vždyť více než deset tisíc mužů a přes pět set žen byla síla, která podstatně změnila poměry v do té doby symbolické vojenské jednotce. Vzpomínali také i na to, jak málo je jejich význam a přinesené oběti dnes doceňovány. Vždyť ze vzpomínaného množství narukovaných, jež nemá v poměru k malému počtu tamních obyvatel obdoby, jich zároveň přes dva a půl tisíce padlo. Padli za vlast kterou nikdy neviděli a přesto své životy obětovali.

Vzpomínali na to jak před 65 lety přijeli v několika vlakových transportech za těmi kteří se zbraní v ruce došli z Volyně až do Prahy. Ani ta cesta sem nebyla nic příjemného. Dnes se dá přirovnávat jiným transportům, ani je není třeba vyjmenovávat!

Vzpomínali také na to, jak s nadšením přijali možnost nového života v „přebraném“ pohraničí které s obětavostí jim vlastní přijali za svůj nový domov. Domov, který jim někteří místní i tak záviděli a vyčítali. Domov, který jim posléze, po roce 48, zase jednoduše zničili kolektivizací.

Vzpomínali na to, jak po znovuobnovení demokracie v Čechách byli opět nespravedlivě ohodnoceni. Na to, jak těžké je dosáhnout spravedlivého vyrovnání za ztráty které reemigrací utrpěli!

Nikdo z nich však toho co pro tento stát udělali nelituje, nikdo nikdy neřekl, že je mu toho všeho líto. Nikdo nemluví o padlých příbuzných, sousedech a přátelích. Jsou na sebe hrdí a mají být na co! I já jsem hrdý na to, že jsem potomek Volyňského Čecha. Volyňského Čecha který se rovněž aktivně zapojil do osvobozování Československa spolu se svými dvěma strýci. Bylo mi tam mezi nim dobře a také vím proč!

Lubomír Sazeček předseda regionu Brno

Projev předsedkyně našeho sdružení paní Jaromíry Němcové-Ničové k 65. výročí návratu do vlasti, v Žatci 14. 4. 2012.


19. 11. 2011
Zasedání celostátního výboru našeho sdružení

Image

Společné foto účastníků zasedání celostátního výboru SČVP dne 19. listopadu 2011

Jednání proběhlo podle schváleného programu vcelku věcně a v činorodém duchu. Pod tímto textem je přiložen zápis z jednání a usnesení.

Zobrazit zápis z jednání

10. 4. 2010 - Odhalení sochy Dr. E. Beneše

Dne 10. dubna 2010 byla v Brně před Právnickou fakultou Masarykovy university odhalena socha presidenta Dr. E. Beneše. Zástupci brněnského regionu našeho sdružení položili při odhalení sochy věnec za volyňské Čechy.

Image

Krajané brněnského regionu s věncem před zahájením slavnosti

Image

Odhalený pomník Dr. E. Beneše

Image

29. 6. 2007 - Slavnostní odhalení busty presidenta Dr. Edvarda Beneše v Žatci

Image

Z podnětu brněnského regionu, především jeho předsedy pana Josefa Kučery, byla zahájena sbírka darů na uskutečnění dávného přání mnoha členů našeho sdružení - postavit památník presidentovi naši republiky panu Dr. Edvardu Benešovi, který se nejvíce zasloužil o náš návrat do vlasti. Podařilo se to právě při šedesátém výročí naši reemigrace. Do sbírky se zapojily všechny naše regiony . V poměrně krátkem čase se podařilo vyřešit všechny, mnohdy i složité problémy, soustředit dostatek peněz a zajistit uskutečnění celé myšlenky.

Na slavnostní odhalení pomníku se do Žatce sjelo mnoho pamětníků ze všech koutů naši republiky, kteří spolů s organizátory dokázali vytvořit slavnostní atmosféru tohoto vzácného okamžiku. Při zpívané hymně, projevech, modlitbách, recitaci básní a vzpomínkách na oběti války se mnoha účastníkům draly do oči slzy a do srdcí lítost, že většína z těch, kteří nesli néjvětší břemeno útrpení války se tohoto okamžiku nedočkala. Přesto všichni přítomní pociťovali obrovskou hrdost a radost, že se nám podařilo splnit i jejich přání. Na následujícím obědě a posezení jsme, kromě jiného, slyšeli i operní árie z úst sólistky opery ND Praha, krajanky paní Lenky Kučerové, která na začátku zpívala státní hymnu. Přes všechny zdravotní, pohybové a jiné problémy našeho věku se nám podařilo přijet, zavzpomínat, vytvořít krásné přátelské prostředí, a dokonce potkat přátele a spolužáky se kterými jsme se i desítky let neviděli. Patří za to dík všem, kteří se o ůspěch přičinili organizačně, a pochopitelně především finančně. Mnozí z nich zústávají v pozadí a teší se skromně tím. že udělaji radost jiným a to je dnes mimořádná vzácnost. Nenechali jsme si radost zkazit ani trochou neomalenosti těch, kteří to všechno válečné utrpení zavinili a způsobili sovkám milionů lidi, i mnohým z nás tak obrovskou bolest, že ji nejsme schopni zapomenout a na nejhorší tragedie Lidic, Ležáků i Českého Malína na Ukrajině právě v tomto čase vždy s pietou vzpomínáme.

Šedesáte výročí reemigrace Čechů z Volyně do Československé republiky

V průběhu první poloviny roku 1947, od ledna do května, se uskutečnilo přestěhování skoro celé komunity Čechů žijicích v oblasti Volyně zpět do vlasti svých rodičů a prarodičů. Někteří z nich se dokonce po cca 79 letech pobytu na Volyni vrátili zpět do země, kde se narodili.První vlak s volyňskými reemigranty přijel do slovenské pohraniční stanice Biel dne 4. února 1947 v ranních hodinách. Ze stanice Dubno na Volyni odjížděl 29. ledna. Přijelo s ním 378 osob. Vesměs to byli rodinní příslušníci vojáků československé zahraniční armády v SSSR. Byli mezi nimi obyvatelé Dubna, Starkova, Kleščichy a Varkovič.Významnou skupinou bylo deset pozůstalých po obětech Českého Malína, vyvražděného a vypáleného německými fašisty. Vládní delegace, vedená ministrem národní obrany armádním generálem Ludvíkem Svobodou, uvítala naše drahé dne 5. února 1947 dopoledne na nádraží v Košicích.

Image

Ministr národní obrany armádní generál Ludvík Svoboda při slavnostní hymně

Image

Reemigranti - tehdejší děti jsou již dnes seniory vychovávajicími svoje vnuky i pravnuky

Po složitých jednáních se zástupci SSSR se nakonec podařilo uskutečnit opravdu historické stěhování. Splnil se tak sen několika desítek tisíc lidi, kteři tehdy žili v nekonečném a později až beznadějném čekání na tyto okamžiky, od konce války v květnu 1945. A v květnu 1947 bylo celé dílo hotovo. Konečně se mohly rodiny spojit, manželky se setkaly po třech létech s manžely a dětí se svými otci. Mnohé z těch nejmenších viděly svého otce poprvé.Bylo však mezi nimi hodně i takových, kteří to štěstí neměli, jejich blízcí se konce války nedočkali.

Památník Volyňským Čechům v Rovně na Ukrajině

Devátého května roku 2007 byl na území celé Ukrajiny státní svátek. Den vítězství připomínál, jako každý rok, konec poslední světové války v Evropě. V ukrajinském krajském městě Rovně byl přichystán bohatý slavnostní program, kde mezi jinými významnými akcemi bylo i odhalení Památníku Volyňským Čechům. Proto do Rovna přiletěla a přijela naše početná delegace. Předseda Senátu Parlamentu České Republiky pan Přemysl Sobotka umožnil pro část účastníků, především válečných veteránů, letecký zájezd.

Protože válka krutě zasáhla celou Ukrajinu a každý šestý obyvate této země v ní zahynul, slaví se 9. květen jako největší svátek země. Z programu velkorysých vzpomínkových oslav 62. výročí konce této strašné války se většina naší delegace účasnila dvou akcí, slavnostního mitinku u památníku "Memorialu slávy" na Vojenském pohřebiští a odhalení Památníku volyňským Čechům v mistě, kde stála za války budova Velitelství čs. vojenské jednotkyv SSSR.

Slavnostní mitink zahájila modlitba představitelů Ukrajinské pravoslavné církve - archijepiskopa Varfoloměje a mitropolity kijevského patriarchátu.

Image

Archijepiskop Varfoloměj při obřadu

Image

Celkový pohled na památnik "Memoriál slávy" (před zahájením mitinku)

Oslav se zúčastnil i předseda Parlamentu Ukrajiny pan Alexandr Moroz. Při vzpomínkových vystoupeních se kromě něho vystřidala řada ukrajinských představitelů. Se svým projevem vystoupil i předseda Senátu Parlamentu České Republiky pan Přemysl Sobotka. Obsahem všech projevů bylo ocenění obrovského hrdinství a nesmírných obětí účastníků války a slib, že jejich činy nebudou zapomenuty. Všichni pak vyjadřovali přání všeho néjlepšího žijicím veteránům.

Image

Předseda Senátu Parlamentu České Republiky pan Přemysl Sobotka při projevu na mitinku

Následovalo slavnostní odhalení Památníku volyňským Čechům

Účastníci odhalení Pomníku volyňským Čechům - symbolického válečného hrobu, který je umístěn na místě, kde stávala "vojenská komandatura" čs. jednotek v SSSR

Image

Image

Předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka při odhalování pomníku

S projevy se dále vystřídala řada osobností a za volyňské Čechy procítěně a pěknou ukrajinštinou promluvil ing. Jiří Hofman. Byla vysoce oceněna vzájemnost a vstřícnost jak představitelů státu, tak i města při uskutečňování tohoto projektu. Také byla vysoce ohodnocena úloha volyňských Čechů, a to nejen v období války.

Návštěva ukrajinského města Rovna byla zakončena oběděm, při kterém vystoupil mužský sbor s překrásnými ukrajinskými písněmi a po něm dětské sbory s písněmi a tanci. Celá akce proběhla ve velice srdečném a pohostinném duchu. Hostitelé, nehledě na veliký rozsah oslav a početnou účast místních obyvatel, zvládli vše bez problémů na výtečnou.

Přikládám ukázku ohlasu ukrajinského tisku z 10. května z Rovenských novin (Rivneňska hazeta)

Image

Více než 200 Čechů slavilo s obyvateli Rovného Den vítězství. Přijeli do našeho města, aby vzdali poctu svým krajanům, kteří zahynuli během války v Rovném, a slavnostním odhalením památniku zachovali jejich památku. U památniku volyňských Čechů je předseda Senátu Parlamentu České Republiky Přemysl Sobotka a jeden z volyňských Čechů, autor dokumentární knížky Češi na Volyni Jiří Hofman.